Na hlavný obsah

Skládky pri veľkých mestách majú značný podiel na globálnom otepľovaní

Produkujú metán, ktorý vo vzduchu vydrží desiatky rokov.

Skládky pri veľkých mestách majú značný podiel na globálnom otepľovaní
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Skládky odpadov pri veľkých mestách sú zdrojom veľkej produkcie metánu. Uvádza to štúdia zverejnená tento týždeň v časopise Science Advances. Vedci, ktorí sa na nej podieľali, sledovali uvoľňovanie plynov nad štyrmi veľkými mestami. Naí Dillí a Bombaj v Indii, Láhaur v Pakistane a Buenos Aires v Argentíne.  

Zistili, že množstvo škodlivých látok vylučovaných do atmosféry v rokoch 2018 a 2019 bolo 1,4 až 2,6 krát vyššie, ako sa predtým odhadovalo.

Publikovaná štúdia vznikla s cieľom pomôcť miestnym vládam, usilujúcim sa prispieť k spomaleniu otepľovania.

Skládky sú tretím najväčším producentom metánu

Pri rozklade organického odpadu, ako sú potraviny, drevo alebo papier, sa do vzduchu vylučuje metán. Z globálneho pohľadu sú skládky po ropnom a baníckom sektore tretím najvyšším producentom metánu.

Aj keď sa metán na emisiách skleníkových plynov podieľa len 11 percentami, zostáva vo vzduchu desiatky rokov a v atmosfére zadrží 80-krát viac tepla ako oxid uhličitý. Vedci odhadujú, že sa metán produkovaný ľudskou činnosťou sa podieľa na globálnom otepľovaní 25 percentami.

„K výpočtu emisií metánu sa prvýkrát použili satelitné snímky urobené nad skládkami. Zistilo sa, že aj keď sú tieto skládky v porovnaní s plochou miest malé, majú veľký podiel na emisiách v celej oblasti,“ povedal spoluautor štúdie Joannes Maasakkers z holandského ústavu vesmírneho výskumu.

Ako napísala agentúra AP, zisťovanie emisií s pomocou satelitov je relatívne nový odbor. Avšak na sledovanie množstva plynov v ovzduší sa používa stále častejšie. Znamená to, že stále viac nezávislých organizácií sleduje skleníkové plyny a vedia označiť ich hlavného producenta. Doteraz totiž v tejto oblasti boli k dispozícii hlavne vládne údaje.

Oblaky metánu nad horiacimi skládkami/A (Buenos Aires, Argentina)/B (Lahore, Pakistan)/C (Mumbai, India)/D (Delhi, India)
Oblaky metánu nad horiacimi skládkami/A (Buenos Aires, Argentina)/B (Lahore, Pakistan)/C (Mumbai, India)/D (Delhi, India)Foto: Science Advances

„Tento výskum dokazuje, že musíme sledovať skládky, obzvlášť v krajinách ako je India, kde na týchto miestach často horí a do vzduchu sa dostáva množstvo škodlivín,“ povedal Euan Nisbet z Londýnskej univerzity.

Nisbet povedal, že satelitné technológie spolu s pozemným meraním umožnia vedcom lepšie identifikovať, kto je zodpovedný za znečisťovanie planéty.

Nedávna štúdia Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) označila Indiu a Čínu za najväčších znečisťovateľov metánom. Na minuloročnej medzinárodnej klimatickej konferencii sa 104 štátov zaviazalo znížiť do roku 2030 emisie tohto plynu o 30 percent v porovnaní s rokom 2020. Avšak Čína ani India medzi nimi nie sú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet