Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Stál za slávou Ondreja Nepelu či Jozefa Sabovčíka. Emil Skákala sa narodil pred sto rokmi

Okrem trénerstva bola jeho vášňou aj práca s kvetmi.

Stál za slávou Ondreja Nepelu či Jozefa Sabovčíka. Emil Skákala sa narodil pred sto rokmi
Emil Skákala so svojou krasokorčuliarskou partnerkou. Foto: Mesto Leopoldov

Bol priekopníkom krasokorčuľovania na Slovensku a medzinárodným rozhodcom. Emil Skákala sa narodil pred 100 rokmi – 6. augusta 1922 v Leopoldove. Žil hlavne pre krasokorčuľovanie a sadovníctvo. Informovalo o tom Rádio Regina Západ.

Až po príchode do Bratislavy začal úspešnú kariéru krasokorčuliara. Najskôr pretekal v kategórii jednotlivcov, neskôr v párovej jazde a napokon v tancoch na ľade.

Jeho partnerka na ľade bola Hilda Múdra a pomáhal presadiť sa Ondrejovi Nepelovi či Jozefovi Sabovčíkovi. Sám Skákala získal viacero majstrovských titulov a po skončení aktívnej činnosti dosiahol kvalifikáciu trénera I. stupňa.

Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou 1973.
Ondrej Nepela s trénerkou Hildou Múdrou v roku 1973. Foto: TASR

S ňou sa uplatnil aj ako rozhodca na európskych i svetových majstrovstvách. Pôsobil ako predseda Krasokorčuliarskeho oddielu Slovana Bratislava (1949-1957), predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (1952–1969) a predseda Československého krasokorčuliarskeho zväzu (1969–1981).

Od roku 1980 bol čestný člen Medzinárodnej krasokorčuliarskej únie. Inicioval niekoľko krasokorčuliarskych súťaží.

Emil Skákala.
Emil Skákala.Foto: Wikimedia Commons

Hoci v súčasnosti je už pre každé významné krasokorčuliarske podujatie úplne prirodzená bohatá kvetinová výzdoba, málokto vie, že prvýkrát bol pri športovej súťaži plný kvetov práve zimný štadión v Bratislave, a to vďaka Skákalovi.

Absolvent Vysokej školy ekonomickej (dnes Ekonomická univerzita) v Bratislave nastúpil po absolutóriu do ZARES-u (Záhradnícke a rekreačné služby mesta Bratislava).

Oáza tulipánov

Tam pracoval až pokým v roku 1982 neodišiel do dôchodku. V roku 1952 sa Emil Skákala stal riaditeľom tohto podniku. V období jeho vedenia bola Bratislava kvitnúcou oázou najmä na jar, keď na námestiach a v uliciach rozkvitli tulipány.

Celoštátna výstava kvetov s medzinárodnou účasťou Flóra 88 v bratislavskom PKO.
Celoštátna výstava kvetov s medzinárodnou účasťou Flóra 88 v bratislavskom PKO. Foto: TASR

Pamätníci vedia, že v roku 1972 dal vysadiť na Trnavskej ceste v Bratislave stotisíc tulipánov. Tie mu osobne darovali holandskí sadovníci. Skákala bol hlavný organizátor medzinárodnej kvetinovej výstavy Flóra Bratislava.

Emil Skákala zomrel 27. júla 1990 v Bratislave vo veku nedožitých 68 rokov. Bol držiteľom Ceny mesta Bratislavy (1960) a ocenenia Za zásluhy o výstavbu (1966). Meno svojho významného rodáka nesie od septembra 2014 Ulica Emila Skákalu v Leopoldove.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport