Na hlavný obsah

Tranzitný poplatok za ropu prijala nemenovaná banka a ropovod Družba bude Česku opäť dodávať

Malo by to byť v najbližších dňoch.

Tranzitný poplatok za ropu prijala nemenovaná banka a ropovod Družba bude Česku opäť dodávať
Mapa ropnej infraštruktúry strednej Európy. Foto: S&P Global Platts

Dodávky ropy z Ruska cez južnú vetvu ropovodu Družba by sa mali obnoviť aj do Česka. Nemenovaná európska banka totiž súhlasila so spracovaním platby za tranzitné poplatky cez Ukrajinu, čo potvrdil aj Slovnaft a ďalší zdroj oboznámený so záležitosťou. Informuje o tom agentúra Reuters.

Ak realizáciu platby potvrdia všetky strany, znamenalo by to, že sa môžu obnoviť dodávky ruskej ropy do Česka po približne jeden týždeň trvajúcom výpadku. Takisto by sa tým stanovili podmienky pre budúce platby za tranzit.

Ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť v utorok (9. 8.) uviedol, že od 4. augusta sa zastavil tranzit cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko, do Maďarska a Česka.

Príčinou bolo, že Rusko pre západné sankcie údajne nedokázalo zaplatiť za tranzit cez Ukrajinu.

Dodávky na Slovensko a do Maďarska cez Družbu sa obnovili ešte v stredu (10. 8.) po tom, ako tranzitné poplatky ukrajinskému prevádzkovateľovi ropovodov Ukrtransnafta uhradil maďarský MOL a jeho slovenská dcéra Slovnaft. Dodávky do Česka sa však zatiaľ neobnovili.

„Podľa našich informácií si to tá banka rozmyslela a platbu za tranzitné poplatky medzi tranzitnými firmami, ktorú pôvodne blokovala, nakoniec akceptovala,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

To podľa neho potvrdzuje, že tento spôsob platieb za tranzitné poplatky je „funkčný a môže byť dlhodobým riešením“.

Iný zdroj oboznámený so záležitosťou uviedol, že platbu odblokovala holandská banka ING a že dodávky ropy do Česka sa obnovia v sobotu (13. 8.).

Česká firma Mero, ktorá prevádzkuje českú časť ropovodu Družba, uviedla, že nemá informácie o statuse platby. Jej šéf Jaroslav Pantůček vo štvrtok (11. 8.) povedal, že očakáva obnovenie dodávok do Česka v piatok (12. 8.) alebo v sobotu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet