Na hlavný obsah

Turista vo Vysokých Tatrách neprežil zásah bleskom

Ďalší utrpel zranenia.

Turista vo Vysokých Tatrách neprežil zásah bleskom
Zásah pod vrchom Kriváň. Foto: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Zásah bleskom neprežil v pondelok (15. 8.) vo Vysokých Tatrách 33-ročný poľský turista, zranil sa aj ďalší človek.

Žiadosť o pomoc prijala v poobedňajších hodinách Horská záchranná služba (HZS) z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom. „Turistov zasiahol blesk pri náhlej zmene počasia počas túry,“ uvádza HZS na svojej stránke.

Podmienky v horách umožnili nasadenie leteckej techniky, preto o súčinnosť k zásahu požiadali posádku leteckých záchranárov aj Letku Ministerstva vnútra (MV) SR.

Zranený turista bol dezorientovaný

„Blesk udrel do skupiny turistov z Poľska. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj horský záchranár. Po prílete k miestu nešťastia ho spolu s lekárkou vysadili v teréne pomocou navijaka. Na mieste medzi skalami ležal nehybne muž, ktorý nejavil žiadne známky života a lekárka u neho mohla už len skonštatovať úmrtie,“ uviedla hovorkyňa Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková.

Druhého, 33-ročného turistu, po zásahu odhodilo. Utrpel úraz v oblasti tváre a chrbtice. HZS uviedla, že si necítil končatiny. „So záchranármi komunikoval, no na okolnosti nehody si nepamätal a bol dezorientovaný,“ dodala Hopjaková.

Záchranári ho pripravili na evakuáciu z miesta pomocou transportnej siete. Počas medzipristátia mu lekárka doplnila ďalšiu liečbu a následne ho v stabilizovanom stave previezli do popradskej nemocnice.

Horskí záchranári v teréne následne nabalili telesné pozostatky nebohého Poliaka, ktoré v súčinnosti s Letkou MV SR transportovali na Štrbské Pleso. Odtiaľ záchranári HZS mŕtvolu terénnym vozidlom dopravili do Starého Smokovca, kde ju odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi.

HZS aj v súvislosti s týmto prípadom upozorňuje turistov, aby si pred zvolenou túrou, respektíve v oblasti, kde je cieľ ich túry, pozreli vývoj počasia.

„V horách sa počas letných mesiacov výrazne zvyšuje búrková činnosť. Návštevníkom horských oblastí odporúčame, aby na túry nastupovali v skorých ranných hodinách a aby sa pri prognóze búrkovej činnosti vyhýbali exponovaným trasám, z ktorých nemajú kam ujsť,“ uzatvára HZS.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko