Na hlavný obsah

V populárnom čínskom letovisku uviazlo pre covid 80 000 turistov

Úrady zaviedli prísne obmedzenia v cestovaní.

V populárnom čínskom letovisku uviazlo pre covid 80 000 turistov
Čínske letovisko San-ja. Foto: hotels.com

Viac než 80 000 turistov uviazlo v obľúbenom dovolenkovom stredisku San-ja, známom ako „čínsky Havaj“. Tamojšie úrady totiž zaviedli prísne obmedzenia v cestovaní v dôsledku vypuknutia epidémie koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu (7. 8.) agentúra AFP.

V turistami vyhľadávanom meste San-ja s viac než miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza na južnom ostrove Chaj-nan, v nedeľu zaznamenali 483 prípadov ochorenia COVID-19.

Všetky lety smerujúce von z mesta cez víkend zrušili a úrady pozastavili aj predaj lístkov na vlaky. Turisti, ktorí chcú mesto opustiť, musia mať negatívnych päť PCR testov v priebehu siedmich dní, uviedli predstavitelia tamojšieho rezortu zdravotníctva.

Všetky hotely v meste dostali požiadavku, aby hosťom ponúkli 50-percentnú zľavu až do obdobia, kým sa cestovné obmedzenia neuvoľnia, oznámili predstavitelia v sobotu (6. 8.).

Najnovšia epidémia prichádza v čase vrcholu turistickej sezóny v meste San-ja, ktoré je obľúbené najmä medzi surfistami. Všetky zábavné podniky vrátane kúpeľov, karaoke barov a krčiem sú od minulého týždňa zatvorené. Základné služby ako supermarkety a lekárne fungujú aj naďalej.

Čína je v súčasnosti jedinou ekonomicky významnou krajinou, ktorá sa naďalej pridržiava stratégie nulovej tolerancie covidu a zavádza rýchle lockdowny i dlhé karantény. Tieto opatrenia podkopávajú miestny cestovný ruch, konštatuje AFP.

Hranice krajiny takisto zostávajú od začiatku roka 2020 z väčšej časti uzavreté, čo marí aj rozvoj medzinárodného turizmu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet