Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V Únii nadobudla účinnosť smernica o rovnováhe medzi prácou a osobným životom

Smernica napríklad garantuje otcovskú dovolenku aspoň 10 dní.

V Únii nadobudla účinnosť smernica o rovnováhe medzi prácou a osobným životom
Na fotografii človek s počítačom. Foto: Unsplash

Všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) musia od utorka uplatňovať smernicu o rovnováhe medzi prácou a osobným životom prijatú v roku 2019. Informovala o tom Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke.

Podľa novej smernice majú pracujúci otcovia právo na otcovskú dovolenku najmenej desať pracovných dní v období narodenia ich dieťaťa.

Náhrada mzdy počas tejto dovolenky musí byť minimálne na úrovni nemocenskej dávky. Každý rodič je oprávnený na najmenej štyri mesiace rodičovskej dovolenky. Pričom dva mesiace z nej musí mať preplatené.

Smernica ďalej zabezpečuje, že všetci zamestnanci opatrujúci príbuzného alebo osobu, ktorá s nimi žije v spoločnej domácnosti, majú právo na najmenej päť pracovných dní voľna ročne na opatrovanie.

Zároveň všetci pracujúci rodičia s deťmi do osem rokov a všetci ľudia opatrujúci príbuzného majú právo požiadať o skrátený pracovný čas, pružný pracovný čas a pružnosť v mieste výkonu práce.

„Rodičia a opatrovatelia v celej EÚ teraz majú viac garantovanej dovolenky s primeranou náhradou mzdy. Znamená to, že sa môžeme starať o svojich blízkych bez obetovania nášho vzťahu k nim alebo našej práce,“ uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

„Pružné rozloženie práce a možnosť vziať si voľno, keď to najviac potrebujeme, ukazuje, že EÚ je naozaj spoločenstvom solidarity,“ povedala podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuica.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet