Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vláda predložila návrh na zvýšenie platov zdravotných sestier

Výška mzdy by sa odvíjala aj od dĺžky praxe.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu platov zdravotných sestier.
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie k navýšeniu platov zdravotných sestier.Foto: TASR

Zdravotným sestrám bez praxe by sa od budúceho roka mohol základný plat zvýšiť na úroveň priemernej mzdy. O návrhu vlády informovali vo štvrtok (18. 8.) minister financií Igor Matovič (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO).

Pôvodná výška koeficientu nástupného základného platu sestier mala hodnotu 89 % z priemernej mzdy. Ponuka, ktorú predkladajú zástupcom zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, počíta so zvyšovaním platu aj na základe odpracovaných rokov. Každý rok by sa sestrám zvýšil plat o jedno percento z priemernej mzdy, maximálne však o 20 percent.

Sestrám so špecializáciou by sa od budúceho roka zvýšil koeficient z pôvodného 1,06-násobku priemernej mzdy na 1,10.

Zvyšovanie platov sa týka len sestier v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lengvarský však ubezpečil, že riešia aj navyšovanie miezd lekárov, záchranárov či praktických sestier. „Sestry tvoria takmer 50 % odborného personálu v nemocniciach, preto ich riešime ako prvé,“ uviedol.

Okrem toho sa zdravotným sestrám na základe mzdového automatu, teda zákona o minimálnych platových nárokoch, zvýši od budúceho roka plat o 6,88 percenta. Súčasný návrh počíta s investíciou 200 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko