Na hlavný obsah

WHO: Epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje

A to aj napriek nedostatočným dodávkam vakcín vo viacerých krajinách.

WHO: Epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje
Mikroténové vrecko s ampulkami s vakcínou proti ochoreniu opičích kiahní. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (30. 8.) vyhlásila, že je badať „povzbudivé“ znaky, že epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje a smeruje „správnym smerom“. WHO zároveň vyzvala jednotlivé krajiny, aby zdvojnásobili úsilie v boji proti šíreniu tejto infekčnej choroby. Informuje o tom agentúra AFP a Reuters.

Šéf WHO pre Európu Hans Kluge novinárom povedal, že pozitívny vývoj, čo sa týka znižovania počtu prípadov opičích kiahní, je napriek nedostatočným dodávkam vakcín možné sledovať vo viacerých krajinách. A to vrátane Británie, Francúzska, Nemecka, Portugalska a Španielska či niektorých častí Spojených štátov

„Veríme, že v (európskom) regióne dokážeme trvalý prenos opičích kiahní z človeka na človeka zastaviť,“ povedal Kluge. Dodal však, že je potrebné „urýchlene zintenzívniť naše úsilie“, čo sa týka dodržiavania opatrení, monitoringu, cieleného očkovania, identifikácie kontaktov infikovaných osôb a komunikovania s homosexuálnou komunitou, nakoľko väčšina prípadov bola zaznamenaná u homosexuálnych mužov, najmä u tých, ktorí majú viacero partnerov.

V 43 krajinách európskeho regiónu organizácie WHO – ktorý zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a štátov strednej Ázie – zaznamenanali vyše 22 000 prípadov opičích kiahní. Tento počet predstavuje viac než tretinu všetkých prípadov na svete. Od mája bolo v 90 krajinách, kde táto choroba nie je endemická, potvrdených vyše 47 600 prípadov.

WHO minulý týždeň ohlásila, že po štyroch týždňov nárastu počtu nových prípadov opičích kiahní vo svete došlo k ich poklesu o 21 percent. WHO vyhlásila šírenie opičích kiahní koncom júla za stav celosvetovej zdravotnej núdze.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet