Na hlavný obsah

Začal platiť zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ

Cieľom embarga je oslabenie ekonomiky Ruska.

Začal platiť zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ
Ilustračná snímka. Foto: twitter/NEXTA

Členské štáty Európskej únie (EÚ) už nemôžu dovážať uhlie z Ruska. O polnoci zo stredy (10. 8.) na štvrtok (11. 8.) sa totiž skončilo prechodné obdobie a začalo platiť embargo na import ruského uhlia.

Embargo bolo súčasťou piateho balíka sankcií schváleného v apríli a plne vstúpilo do platnosti od štvrtka(11. 8.). Členské štáty EÚ sa dohodli na prechodnom období v dĺžke 120 dní, aby sa firmy z odvetvia mohli na to pripraviť.

Cieľom embarga je oslabenie ekonomiky Ruska, ktoré vedie útočnú vojnu na Ukrajine. Európska komisia (EK) v apríli uviedla, že embargo na dovoz uhlia môže Rusko stáť 8 miliárd eur ročne.

Nemecký zväz dovozcov uhlia VdKi aj napriek embargu nepočíta s tým, že by v Európe mohol byť s uhlím problém, keďže na svetovom trhu je k dispozícii. Hlavnými dodávateľmi sú teraz Spojené štáty, Južná Afrika, Austrália, Indonézia a Kolumbia.

Zákaz dovozu uhlia bol prvou sankciou, ktorá sa dotkla dodávok energií. EÚ neskôr v snahe zvýšenia tlaku na Moskvu schválila aj zákaz dovozu ruskej ropy, ktorý začne platiť na konci roka. Výnimku majú krajiny vysoko závislé od dodávok cez ropovody, ako Maďarsko a Slovensko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet