Na hlavný obsah

Až 362 pracovníkov nováckej chemickej spoločnosti Fortischem môže prísť o prácu

Firma oznámila hromadné prepúšťanie.

Až 362 pracovníkov nováckej chemickej spoločnosti Fortischem môže prísť o prácu
Na snímke chemická spoločnosť Fortischem. Foto: Fortischem

Novácka chemická spoločnosť Fortischem ohlásila hromadné prepúšťanie. Tento krok odôvodnila vojnou na Ukrajine a s ňou súvisiacimi sankciami i extrémne vysokými cenami energií. Potvrdil to predseda predstavenstva firmy Jan Křička.

„Firma v poslednej dobe čelí veľmi nepriaznivej ekonomickej situácii, ktorá sa spôsobila sankciami a najmä extrémne vysokými cenami energií. Rozdielny prístup k regulácii cien energií v Európe neumožňuje našej spoločnosti premietnuť ceny energií do cien výrobkov a činí našu firmu nekonkurencieschopnou,“ uviedol ďalej v stanovisku Křička.

Predseda predstavenstva zároveň poukázal na to, že na Slovensku sa doposiaľ nespustili žiadne kompenzačné programy či možnosť zastropovania cien energií, ako je to v okolitých krajinách.

„Z týchto dôvodov dochádza v spoločnosti k výraznej redukcii prevádzky spojenej s hromadným prepúšťaním,“ ozrejmil.

V nadväznosti na hromadné prepúšťanie by malo byť ohrozených 362 pracovníkov. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré poskytla Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zamestnávateľ podľa nej ohlásil hromadné prepúšťanie na prievidzský úrad práce ešte 30. augusta.

Chemický podnik, ktorý je nástupcom niekdajších Nováckych chemických závodov a patrí k najväčším zamestnávateľom na hornej Nitre, eviduje problémy už dlhšie.

Ešte vlani nad ním prevzala kontrolu pražská akciová spoločnosť CM-CREDIT, ktorá je členom finančnej skupiny KAPRAIN. Firma je od minulého roka pod dočasnou ochranou. Predtým patrila pod koncern Energochemica.

Podľa verejne dostupných údajov dosiahla vlani firma stratu vo výške 9 928 022 eur. Jej celková zadlženosť bola na úrovni 93, 89 percenta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika