Na hlavný obsah

Europoslanci: Maďarsko už nemožno považovať za úplnú demokraciu

Podľa nich sa stalo volebnou autokraciou.

Europoslanci: Maďarsko už nemožno považovať za úplnú demokraciu
Na ilustračnej snímke vlajka Maďarska. Foto: Pixabay

Európsky parlament uviedol, že Maďarsko už nemožno považovať za úplnú demokraciu. Podľa europoslancov sa situácia zhoršila natoľko, že sa Maďarsko stalo „volebnou autokraciou“. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Europarlament odsúdil „úmyselné a systematické úsilie maďarskej vlády” o oslabenie európskych hodnôt a požaduje výsledky v procese podľa článku 7. Európski zákonodarcovia taktiež tvrdia, že nedostatok rozhodných opatrení zo strany EÚ prispel k vzniku „hybridného režimu volebnej autokracie“.

To znamená ústavného systému, v ktorom sa konajú voľby, ale podľa poslancov chýba dodržiavanie demokratických noriem a štandardov.

EP taktiež vyjadril poľutovanie nad neschopnosťou Rady dosiahnuť zmysluplný pokrok v snahe zastaviť zhoršovanie situácie v oblasti demokracie v Maďarsku.

Poslanci vyzývajú EK, aby využila nástroje, ktoré má k dispozícii

Poslanci preto vyzývajú Európsku komisiu, aby v plnej miere využila všetky nástroje, ktoré má k dispozícii. A to najmä nariadenie o rozpočtovej podmienenosti.

Europoslanci vyzývajú, aby Komisia neschválila maďarský plán na podporu obnovy a odolnosti, kým Maďarsko v plnej miere nesplní všetky príslušné odporúčania a nevykoná všetky príslušné rozsudky Súdneho dvora EÚ a Európskeho súdu pre ľudské práva.

Taktieť, aby Komisia vylúčila financovanie tých programov súdržnosti, ktoré prispievajú k zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ alebo k porušovaniu zásad právneho štátu a taktiež prísnejšie uplatňovala nariadenie o spoločných ustanoveniach a nariadenie o rozpočtových pravidlách s cieľom bojovať proti akémukoľvek zneužívaniu finančných prostriedkov EÚ na politické motívy.

Parlament vyjadril v prípade Maďarska obavy z nezávislosti súdnictva, korupcie, volebného systému či slobody prejavu vrátane plurality médií.

„Problematická je aj akademická sloboda, sloboda náboženského vyznania, sloboda združovania, právo na rovnaké zaobchádzanie vrátane práv LGBTIQ osôb, práva menšín, ako aj migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov,“ dodáva správa EP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet