Na hlavný obsah

Kadyrov zmenil názor a už nechce prestávku vo vládnutí v Čečensku

Lídrom svojho regiónu chce zostať ešte najmenej 12 rokov.  

Kadyrov zmenil názor a už nechce prestávku vo vládnutí v Čečensku
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Foto: TASR/AP

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov zmenil názor a už nemá záujem dať si prestávku vo vládnutí. Naopak, prostredníctvom platformy Telegram, v utorok (6. 9.) oznámil, že chce zostať lídrom svojho regiónu na Kaukaze ešte najmenej 12 rokov.  

Kadyrov vyzval, aby sa prestalo diskutovať o jeho zámere zobrať si pri vládnutí „prestávku na dobu neurčitú“. Zdôraznil, že on ani nemá právo opustiť svoj post „len tak“ – bez toho, aby sa opýtal ľudí a prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.

„V tomto rozhodujúcom čase, keď naša krajina bojuje proti globálnemu satanizmu na Donbase, nemôžu ísť na dovolenku ani regionálne orgány, ani vojenský personál všetkých úrovní,“ tvrdí Kadyrov.

Na Telegrame tiež vysvetlil, že v deň, keď sa zmienil o časovo neobmedzenej prestávke, natrafil aj na článok, v ktorom sa písalo, že svoju funkciu zastáva 15 rokov a je rekordérom medzi šéfmi ruských regiónov.

Neskôr však zistil, že rekordérom je v skutočnosti exgubernátor Belgorodskej oblasti Jevgenij Savčenko. Ten v tejto funkcii pôsobil rokoch 1993 až 2020. Kadyrov oznámil, že sa tento rekord rozhodol prekonať.  

„Takéto výroky zvyčajne prichádzajú vtedy, keď chce niečo od Putina, prinajmenšom verejné vyjadrenie podpory,“ podotkol estónsky expert na Kaukaz Ivan Klyszcz.

Blízke vzťahy s Putinom

Čečenský vodca má blízke vzťahy s Putinom, s ktorým sa v Kremli pravidelne stretáva. Naposledy sa tak stalo 5. augusta v Soči.

Kadyrov zohral významnú úlohu v podpore vojny Ruska na Ukrajine. V Čečensku robil nábor do jednotiek bojujúcich na strane ruskej armády. Čečenskí vojaci však utrpeli na Ukrajine veľké straty, pripomenulo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Kritici od začiatku vojny na Ukrajine spochybňujú efektivitu Kadyrovových mužov a jeho jednotky označujú za „tiktokovú“ armádu. Čečenskí ozbrojenci totiž na tejto sociálnej sieti zverejňovali videá o svojich údajných vojenských úspechoch. Tie sa často nepotvrdili alebo boli vnímané ako paródia vojny.

Smutne sa preslávili aj vyhrážkami adresovanými ukrajinským vojakom a ich spojencom či ukrajinským civilistom.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet