Legendami opradený americký bankový lupič Jesse James sa narodil pre 175 rokmi. Prvú bankovú lúpež uskutočnil vtedy devätnásťročný zločinec 13. februára 1866, v americkom meste Liberty na západe štátu Missouri.
Už počas života bol neslávne známy a po svojej smrti sa stal legendou Divokého západu. Existujú príbehy vykresľujúce svetoznámeho amerického banditu ako hrdinu bojujúceho za spravodlivosť. Jesse James však v skutočnosti iba prepadával banky a vlaky, lúpil a zabíjal.
Narodil sa 5. septembra 1847 v Kearney v americkom štáte Missouri v rodine váženého farmára, reverenda Roberta Jamesa. Zaobchádzaniu so zbraňou sa naučil behom americkej občianskej vojny Severu proti Juhu (1861-1865), ktorej sa zúčastnil spoločne s bratom Frankom.
Nepolepšiteľný zlodej
Na konci vojny mladého Jesseho Jamesa postrelili a zo zranenia sa musel dlhší čas zotavovať. Po celý čas sa o neho starala sesternica Zerelda Mimmsová, s ktorou sa v roku 1874 oženil. Mali spolu štyri deti, dve z nich zomreli krátko po narodení.
Svoje nesmrteľné meno si Jesse James začal budovať po skončení vojny, keď s bratom Frankom a s kamarátmi z bojov, bratmi Youngerovcami, začali s prepadávaním bánk a vlakov.
Prvú bankovú lúpež uskutočnili 13. februára 1866 v meste Liberty, odkiaľ si odniesli cenné papiere, bankovky a kolky v celkovej hodnote 62 000 dolárov. Nikoho zo zamestnancov banky nezabili, pri úteku však nepochopiteľne zastrelili mladého chlapca, ktorý sa pred ozbrojenou bandou dal na útek.
Nepolepšiteľný zlodej bol taktiež jedným z prvých banditov, ktorí si trúfli na idúci vlak. Po prvý raz sa na to so svojimi kumpánmi odhodlal 21. júla 1873 neďaleko Adairu v americkom štáte Iowa. Jeho gangu sa pomocou lana podarilo vytrhnúť v zákrute koľajnice, lokomotíva zišla z trate a skončila v priekope.
O život prišiel rušňovodič, ostatné vagóny ostali na koľajniciach aj s preľaknutými pasažiermi. Jesse James s bratom Frankom vtrhli do vlaku a začali pátrať po trezore plnom zlata, ale našli len približne dvetisíc dolárov. O peniaze a cennosti tak ozbíjali aspoň pasažierov vlaku.
Desiatky krádeží aj obetí
„Jamesovci“ boli najaktívnejší v rokoch 1866-1876, potom sa po ich stopách uberalo príliš veľa pomstiteľov a tak sa museli ukrývať. Na konte majú údajne dvanásť vykradnutých bánk, sedem prepadnutých vlakov, päť dostavníkov a okolo 80 mŕtvych.
Z Jesseho Jamesa sa napriek mnohým odsúdeniahodným činom stala legenda. Vo svojich vyhláseniach uverejňovaných v novinách zdôrazňoval, že jeho akcie sú pomstou za občiansku vojnu a za to, ako Severania vykorisťujú porazený Juh. A ľudia im zrejme verili. Pravdou však bolo, že rovnako okrádal viac i menej majetných.
Posledným dňom slávneho banditu bol 3. apríl 1882. Vtedy 34-ročného Jesseho Jamesa jedinou ranou zozadu zastrelil člen jeho novej bandy Robert Ford, ktorý ho prišiel navštíviť s bratom Charlesom.
James súrodencom dôveroval, dokonca si odopol opasok s pištoľou a nábojmi, ktorý neustále nosil skrytý pod kabátom. To sa mu zrejme stalo osudným. O jeho živote a skutkoch vzniklo mnoho filmov, viaceré však zločinca príliš idealizujú. V roku 2007 vyšiel film s názvom Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom s Bradom Pittom a Casey Affleckom v hlavnej úlohe.