Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Opozícia v Košiciach kritizovala vládu, prezidentku aj protiruské sankcie

V dave sa objavili aj symboly Ruska.

Opozícia v Košiciach kritizovala vládu, prezidentku aj protiruské sankcie
Protivládny protest v Košiciach. Foto: TASR

Míting proti zdražovaniu a za predčasné parlamentné voľby zorganizovala vo štvrtok (1. 9.) strana Smer-SD v centre Košíc. Na podujatie pri príležitosti Dňa Ústavy SR prišlo viac ako 2 000 ľudí.

Strana adresovala zo zhromaždenia výzvu prezidentke Zuzane Čaputovej, aby vyhlásila referendum o páde vlády na 29. októbra, v deň konania komunálnych a krajských volieb.

Predstavitelia Smeru-SD v prejavoch opätovne kritizovali vládu Eduarda Hegera (OĽANO) a prezidentku. Ako „nezmyselné“ odmietli európske sankcie proti Rusku za vojnu proti Ukrajine.

Líder strany Robert Fico označil za najväčšiu aktuálnu výzvu zdražovanie. „Predčasné parlamentné voľby sú jediné demokratické riešenie, ako túto krajinu vyviesť z krízy,“ vyhlásil, pričom poukázal aj na koaličnú krízu.

„Toto je jedna neschopná, bláznivá vláda, ktorá nás otravuje spormi. Musia byť predčasné parlamentné voľby. Potrebujeme novú vládu,“ vyhlásil Fico. Potleskom dav ľudí ocenil tiež jeho vyhlásenie, že ak by bol predsedom vlády, nesúhlasil by s protiruskými sankciami.

Vystúpil aj Andrej Danko

Podľa Denníka N na zhromaždení chcelo niekoľko ľudí rozvinúť transparent s nápisom „Včera Vrbětice, zajtra Košice“. Ľudia z davu však transparent roztrhali. Vo Vrběticiach na Zlínsku v roku 2014 vybuchli dva muničné sklady. Česko neskôr informovalo o podozrení, že do explózií sa zapojili agenti ruskej tajnej služby.

Na podujatí ako hosť vystúpil predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. „Som presvedčený, že do najbližších volieb sa musíme spojiť,“ povedal.

Predseda SNS Andrej Danko (vľavo) a predseda Smeru-SD Robert Fico na proteste v Košiciach.
Predseda SNS Andrej Danko (vľavo) a predseda Smeru-SD Robert Fico na proteste v Košiciach.Foto: TASR

„Štát riadia šialenci, ľudia, ktorým by ste doma nezverili ani okopávanie záhrady,“ povedal Danko z pódia. Kritizoval tiež prezidentku Čaputovú a vyjadril očakávania, že hlava štátu vo voľbách pocíti hnev ľudu. Tvrdil, že ako predstaviteľ štátu stál na rozdiel od terajších politikov krajiny o vyvážené vzťahy s USA, Ruskom a Bruselom.

Míting sa konal na Hlavnom námestí pri soche Immaculata. V dave bolo vidieť okrem slovenských vlajok aj symboly Ruska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko