Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Posledné ruské ostreľovanie zničilo infraštruktúru desiatok obcí na Ukrajine

Tvrdí velenie ukrajinskej armády.

Posledné ruské ostreľovanie zničilo infraštruktúru desiatok obcí na Ukrajine
Ilustračná snímka - časť rakety zapichnutá v zemi. Foto: TASR/AP

Infraštruktúru asi piatich desiatok obcí na juhu a na východe Ukrajiny poškodilo posledné ruské ostreľovanie, uviedlo v stredu (21. 9.) ráno velenie ukrajinskej armády. Ruské okupačné jednotky sa podľa Kyjeva ďalej sústredia na plné obsadenie Doneckej oblasti.

Rusi sa tiež snažia organizovať obranu už okupovaných území a tiež o vzdušný prieskum spojený s ostreľovaním, doplnil ukrajinský generálny štáb.

Ruskojazyčný servis BBC informoval o použití iránskych samovražedných dronov ruskou stranou na „pomerne efektívne“ ničenie ukrajinského delostrelectva. Podľa správy ukrajinského južného operačného velenia ich teraz ruská armáda používa tiež na údery na civilné objekty.

Jedným z ostreľovaných cieľov sa v noci znovu stala ruskými silami obsadená a teraz odstavená Záporožská jadrová elektráreň, informovala ukrajinská spoločnosť Enerhoatom, ktorá zariadenie prevádzkuje.

Okupanti podľa jej informácií poškodili komunikačné zariadenie šiesteho bloku. Tým sa odpojili blokové transformátory a transformátory vlastnej potreby energetickej jednotky.

Dočasne sa, naopak, núdzovo spustili dva dieselgenerátory bezpečnostného systému chladenia reaktora. Neskôr ukrajinskí pracovníci elektrárne obnovili napájanie bloku, dieselové generátory vypli a uviedli do pohotovostného režimu.

Ukrajinské jednotky sa v poslednom dni okrem vlastného ostreľovania ruských pozícií snažili prerušiť komunikačné kanály okupačných síl v Chersonskej oblasti. Jednotky protivzdušnej obrany podľa generálneho štábu zničili jedno ruské lietadlo Su-25.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet