Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Putin sa nezúčastní na Gorbačovovom pohrebe

Posledná rozlúčka bude v Dome odborov v Moskve.

Putin sa nezúčastní na Gorbačovovom pohrebe
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na sobotňajšom (3. 9.) pohrebe posledného sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, ktorý zomrel v utorok (30. 8.) v Moskve vo veku 91 rokov. Vo štvrtok (1. 9.) to oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje agentúra AFP.  

„Rozlúčková ceremónia a pohreb sa uskutočnia 3. septembra. Pracovný harmonogram prezidenta (Putina) mu však nanešťastie neumožní (zúčastniť sa),“ povedal Peskov novinárom. Dodal, že šéf Kremľa si Gorbačovovu pamiatku už uctil v nemocnici, kde tento bývalý sovietsky prezident zomrel. Jeho telo sa tam nachádza až do konania pohrebu.

Posledná rozlúčka s Gorbačovom bude v Stĺpovej sále Domu odborov v Moskve, kde po smrti v roku 1953 vystavili aj sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Na otázku reportérov, či bude mať Gorbačov štátny pohreb, Peskov odvetil, že posledná rozlúčka bude niesť „prvky“ štátneho pohrebu, vrátane napríklad čestnej stráže či ďalších oficiálnych znakov.

Putin predtým zaslal Gorbačovovým príbuzným sústrastný telegram a Kremeľ vyzdvihol zosnulého politika ako výnimočného svetového lídra. Pomohol ukončiť studenú vojnu, ale veľmi sa mýlil, pokiaľ ide o vyhliadky na zblíženie sa s „krvilačným“ Západom, uviedol úrad ruského prezidenta.

Putin rozpad Sovietskeho zväzu považuje za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia. Vo svojom vyhlásení sa vyhol priamej kritike Gorbačova a označil ho za štátnika s obrovským vplyvom na chod svetových dejín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet