Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko tlačí na Nemecko, aby spustilo plynovod Nord Stream 2

Berlín to považuje za nátlakovú hru.

Rusko tlačí na Nemecko, aby spustilo plynovod Nord Stream 2
Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1. Foto: TASR/AP

Rusko sa zastavením dodávok do Nemecka cez Nord Stream 1 snaží Berlín donútiť, aby otvoril plynovod Nord Stream 2. Ten síce postavili, ale nikdy sa nedostal do prevádzky. Informuje o tom agentúra DPA.

Ruský veľvyslanec v Berlíne Sergej Nečajev ponúkol Nemecku, že vzhľadom na údajne technicky nevyhovujúci stav plynovodu Nord Stream 1 by sa dodávky mohli realizovať cez Nord Stream 2.

Plynovod „je pripravený na použitie, je naplnený plynom, plní všetky požiadavky a hotové sú aj technické previerky“, uviedol Nečajev v rozhovore pre ruský denník Izvestija. Na jeho spustenie podľa veľvyslanca treba len politickú vôľu v Berlíne.

Nečajev tiež za aktuálnych podmienok vylúčil obnovenie dodávok cez Nord Stream 1. Ruský koncern Gazprom dodávky cez plynovod už úplne zastavil. Svoje rozhodnutie zdôvodnil technickými problémami, ktoré sa údajne pre sankcie nedajú odstrániť.

Aj ruský prezident Vladimir Putin už spomínal spustenie plynovodu Nord Stream 2 ako náhradu za Nord Stream 1.

Nemecká vláda považuje zastavenie dodávok cez Nord Stream 1 za nátlakovú hru Moskvy na dosiahnutie jej politických cieľov, medzi ktoré patrí spustenie plynovodu Nord Stream 2 a zmiernenie sankcií prijatých pre vojnu na Ukrajine.

Spolková vláda vo februári tesne pred ruským útokom na Ukrajinu pozastavila schvaľovacie konanie pre Nord Stream 2.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika