Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky LNG, ktorý bude prúdiť cez Taliansko

Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobil a SPP.

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky LNG, ktorý bude prúdiť cez Taliansko
Na ilustračnej snímke ťahač na LNG. Foto: TASR/AP

Slovensko podpísalo zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý bude prúdiť cez Taliansko. Ide o kontrakt medzi firmou ExxonMobil a Slovenským plynárenským priemyslom (SPP). Podpis zmluvy sa konal pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) v Ríme.

Zmluvou sa zabezpečí 10 percent objemu slovenských zásobníkov. LNG bude podľa Hegera prichádzať v poslednom štvrťroku 2022 a v prvom štvrťroku 2023.

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák poukázal, že pred časom zakontrahovali prepravnú kapacitu z Talianska na Slovensko a týmto podpisom zabezpečili do prepravnej kapacity plyn.

SR má podľa neho vyriešený objem plynu na nadchádzajúcu zimu. Prepravná kapacita je vo vlastníctve SPP od 1. októbra a odvtedy sa začne aj s fyzickými dodávkami LNG na Slovensko.

Pripravujú sa na odstávku z Gazpromu

SPP sa chce objemom zakontrahovaného LNG pripraviť na prípadnú odstávku dodávok z ruského Gazpromu. „Slovensko nezaháľalo posledné mesiace a zabezpečovalo dostatok plynu,“ zdôraznil Heger. Dodal, že LNG predávajú za nižšie ceny a tým pádom ho môžu lacnejšie dodať aj občanom.

Premiér pripomenul, že Slovensko má dobre vybudovanú infraštruktúru, lebo je plynovými potrubiami spojené s každým susedným štátom. Má tiež zabezpečený nórsky plyn cez Poľsko a dodávky do chorvátskeho LNG terminálu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika