Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vláda zvýšila výdavky aj príjmy štátneho rozpočtu o 1,5 miliardy eur

Urobila tak v reakcii na nárast cien energií a inflácie.

Vláda zvýšila výdavky aj príjmy štátneho rozpočtu o 1,5 miliardy eur
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Štátny rozpočet bude mať v tomto roku príjmy 21,471 miliardy eur a výdavky vo výške 26,945 miliardy eur. Ministerstvo financií tak oproti pôvodne schválenému rozpočtu zvýšilo príjmy aj výdavky o približne 1,5 miliardy eur.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnom rozpočte, ktorý v pondelok (26. 9.) schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu SR o prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.

„Návrh novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2022 zohľadňuje septembrovú prognózu Výboru pre daňové prognózy. V nadväznosti na rast daňových príjmov sa zvyšujú celkové príjmy štátneho rozpočtu o 1,5 miliardy eur,“ uviedol rezort financií v predkladacej správe k materiálu.

Zároveň sa podľa neho zvyšujú celkové výdavky štátneho rozpočtu o 1,5 miliardy eur v reakcii na prudký nárast cien energií, výrazný nárast inflácie či vojenský konflikt na Ukrajine. „V nadväznosti na vyššie prognózované príjmy sa tak vytvára priestor na krytie opatrení na zmiernenie uvedených vplyvov,“ priblížil rezort.

Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu navrhol rezort financií alokovať v kapitole Všeobecná pokladničná správa. Zatiaľ totiž nie je definitívna detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. „Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu,“ dodalo ministerstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika