Na hlavný obsah

Vyše 1 400 vakcín proti opičím kiahňam príde na Slovensko v najbližších týždňoch

Príznaky ochorenia sa podobajú chrípke.

Vyše 1 400 vakcín proti opičím kiahňam príde na Slovensko v najbližších týždňoch
Ilustračná snímka injekčnej striekačky. Foto: Unsplash

Vyše 1 400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Uviedol to komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie (EK).

„V súčasnosti prebieha finalizácia zmluvnej dokumentácie pre prijatie daru pod gesciou Správy štátnych hmotných rezerv SR. Dodanie vakcín v počte 1 440 prebehne po podpísaní darovacej zmluvy,“ ozrejmil rezort.

EK organizuje spoločnú dodávku vakcín, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková v júli avizovala, že pôjde o vakcínu Jynneos.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 13 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní.

Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá vyrážka typická pre opičie kiahne.

K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko