Za letným masovým úhynom rýb v Odre sú s najväčšou pravdepodobnosťou náhle zvýšenie salinity (slanosti) a s tým súvisiace rozšírenie toxickej riasy.
V záverečnej správe to uvádzajú nemeckí experti. Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová k tomu poznamenala, že podiel na katastrofe má ľudská činnosť.
Správa tak potvrdila skoršie predpoklady expertov. Z Odry v Poľsku a tiež v Nemecku sa vytiahlo vyše 200 ton mŕtvych rýb.
„Úhyn rýb v Odre je závažnou ekologickou katastrofou. Spôsobila ju ľudská činnosť, to hovorí hlavný výsledok vyšetrovania, keď podľa odborníkov k príčine viedlo vypúšťanie solí,“ povedala Lemkeová.
Pre vysoký obsah soli sa v rieke rýchlo rozšírila riasa Prymnesium parvum, ktorá svojou toxicitou zabíja ryby. Tieto riasy žijú väčšinou v takzvaných brakických vodách, kde sa sladká voda mieša so slanou, čo býva v ústiach riek do morí.
Odborníci zatiaľ nevedia, ako sa riasy bežné v brakických vodách dostali tak hlboko do vnútrozemia. Expertom sa ani nepodarilo určiť zdroj salinity.
Nemeckí vedci preverovali viac hypotéz, za najpravdepodobnejší variantu však označili vysokú salinitu, pre ktorú sa v rieke rozmnožila toxická riasa.
Ďalšie príčiny sa javia ako nepravdepodobné. Napríklad hydrologický úrad BfG analyzoval vzorky vody kvôli možnej prítomnosti ťažkých kovov.
V rozboroch objavil vyše 1 200 potenciálne škodlivých látok, ktoré ale nemohli masový úhyn spôsobiť. Neobvykle vysoké koncentrácie sa však zistili u takých zlúčenín, ktoré mohli podporiť rast spomínaných toxických rias.