Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hamran: V prvej fáze by sa malo nainštalovať 270 radarov

Kontrolovať majú prekročenie maximálnej rýchlosti, ale aj prejazd na červenú a „stopku“.

Hamran: V prvej fáze by sa malo nainštalovať 270 radarov
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran. Foto: TASR

V prvej fáze projektu by sa malo popri cestách nainštalovať približne 270 stacionárnych radarov. Okrem prekročenia maximálnej rýchlosti majú kontrolovať aj prejazd na červenú a „stopku“.

Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval po stredajšom (5. 10.) rokovaní Bezpečnostnej rady SR.

Najskôr boli radary plánované ako mobilné. „Zmenil som rozhodnutie a budú statické. Mobilné potrebujú mať vždy dohľad. Musí tam byť prítomný dopravný policajt. To mi nevyhovuje. Chceme šetriť ľudské sily,“ priblížil Hamran.

Minimalizovanie osobného kontaktu

Policajný prezident chce minimalizovať osobný kontakt medzi občanom a policajtom v prípade ukladania pokút. „Nech to za nich robí automatizovaný systém ako v zahraničí,“ zdôraznil.

Stacionárne radary v počte približne 270 kusov majú byť financované z plánu obnovy. „Potrebovali by sme ich mať približne 1 000. Pevne dúfam, že presvedčíme politikov, aby do toho investovali,“ podotkol policajný prezident.

Ako priblížil, ročne sa na Slovensku stane priemerne od 12 000 do 14 000 dopravných nehôd. Alkohol má podiel na približne 12 percentách z nich. „V zahraničí, čo nám potvrdili aj bezpečnostní analytici, sa to pohybuje na úrovni až 50 percent,“ doplnil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko