Na hlavný obsah

Muska môžu pri riadení Twitteru obmedzovať nové pravidlá EÚ pre sociálne siete

Sociálnu sieť prevzal minulý týždeň.

Muska môžu pri riadení Twitteru obmedzovať nové pravidlá EÚ pre sociálne siete
Ilustračná snímka-Twitter. Foto: TASR/AP

Keď miliardár Elon Musk minulý týždeň prevzal sociálnu sieť twitter so slovami, že „vták je oslobodený“, trvalo len niekoľko hodín, kým ho eurokomisár Thierry Breton varoval, že platforma s logom modrého vtáčika bude v Európskej únii „lietať podľa našich pravidiel“.

Odkazoval pritom na čerstvo schválené nariadenie regulujúce fungovanie sociálnych sietí vrátane moderovania obsahu, čo je pre Muska kľúčová téma. Na twitter by sa mohlo začať vzťahovať už v budúcom roku, pričom za porušenie hrozia vysoké pokuty.

Šéf automobilky Tesla počas mesiacov, keď akvizícia prebiehala, naznačoval, že v jednej z najväčších sociálnych sietí sveta plánuje zmeny v záujme „politickej neutrality“ a posilnenia slobody slova.

Jeho konkrétne predstavy stále nie sú známe. Komentátori však od začiatku podotýkajú, že Musk bude vo svojej novej pozícii narážať na komplikovaný regulačný rámec, ktorý v súčasnosti okolo internetových platforiem vzniká.

„Predstava, že platformy sa môžu vrátiť do zlatých čias svojej mladosti, je fikcia,“ zdôraznila cez víkend expertka na túto oblasť Evelyn Doueková, ktorá pôsobí na Stanfordovej univerzite. „Musk sa čelne zrazí s reguláciami alebo novými právnymi podmienkami v Indii, v EÚ a v mnohých ďalších krajinách,“ dodala.

Nový právny rámec

V Európskej únii je v tomto smere kľúčový Akt o digitálnych službách (DSA). Ten len niekoľko dní pred potvrdením Muskovej akvizície dokončil cestu únijným legislatívnym procesom. Nariadenie zavádza nový právny rámec pre všetky internetové služby využívajúce obsah generovaný užívateľmi. Vytvára aj prísnejší režim pre najväčšie sociálne siete.

Pokiaľ ide o moderovanie obsahu, DSA cieli predovšetkým proti materiálom, ktoré sú v tej či onej krajine Únie brané ako protizákonné.

Od internetových spoločností sa nanovo očakáva, že budú takýto obsah rýchlo a svedomito mazať. Inak môže prísť pokuta až vo výške šiestich percent ich ročného globálneho obratu. Za opakované porušenie normy Únie hrozí v krajnom prípade zákaz činnosti na únijnom trhu.

Musk dáva najavo, že nechce princíp slobody slova stavať nad zákony, to však teraz bude musieť potvrdiť v praxi. Boj proti zakázanému obsahu si vyžaduje značné personálne prostriedky a Musk doteraz skôr naznačoval, že chce počet pracovníkov Twitteru znížiť.

Potom je tu otázka, čo všetko môže byť označené za nelegálny obsah. Agentúra Bloomberg v tejto súvislosti poukazuje na to, že štáty EÚ sa vo svetle invázie na Ukrajinu rozhodli zakázať ruské weby RT a Sputnik, zatiaľ čo Musk s týmto krokom vyjadril nesúhlas.

Pravidlá a opatrenia

Okrem odstránenia protizákonných prejavov DSA požaduje od internetových spoločností väčšiu transparentnosť užívateľských pravidiel a systémov odporúčania obsahu. Ďalej aj vytvorenie mechanizmu pre sťažnosti proti odstráneniu príspevku alebo účtu.

Na „veľmi veľké platformy“, definované ako služby s viac ako 45 miliónmi užívateľov v EÚ mesačne, sa potom vzťahuje dodatočný súbor pravidiel.

Okrem iného ide o povinnosť aspoň raz ročne analyzovať „systémové riziká“ vznikajúce na danej platforme. Ako aj reagovať na ne „primeranými a efektívnymi“ opatreniami. Sociálne siete majú tiež monitorovať negatívne dopady na voľby, verejný poriadok či verejné zdravie.

V celom rozsahu začne DSA platiť až vo februári 2024, na prevádzkovateľov veľkých sociálnych sietí sa však nový režim môže začať vzťahovať skôr. Konkrétne štyri mesiace po tom, ako dostanú oznámenie, že patria do kategórie „veľmi veľkých platforiem“.

Muska o obsahu nariadenia už na jar informoval sám eurokomisár Breton, ktorému vtedy americký miliardár povedal, že norma je „úplne v súlade s mojím uvažovaním“. Bloomberg uvádza, že akokoľvek sa Muskova rétorika ohľadom slobody slova môže zdať byť protichodná k únijnej regulácii, v mnohých bodoch sa pozície dvoch strán prekrývajú.

Do konfliktu by sa mohli dostať v prípade, že Komisia začne vyžadovať kroky proti škodlivému, ale nie nezákonnému obsahu, ako sú napríklad príspevky propagujúce poruchy príjmu potravy.

Agentúra Reuters v pondelok (31. 10.) s odvolaním sa na nemenované únijné zdroje informovala, že Musk bol s Bretonom v kontakte aj minulý týždeň. Eurokomisára vraj ubezpečil, že novými pravidlami EÚ pre sociálne siete sa mieni riadiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet