Nemecká jeseň, ako sa nazývajú udalosti v Spolkovej republike v septembri a októbri 1977, bola skúškou pre celú krajinu, uviedol český portál iRozhas. Nemecko v tom období totiž čelilo vlne teroristických útokov a únosov.
Druhá generácia Frakcie Červenej armády (skrátene RAF, nemecká ľavicová teroristická skupina, pozn. redakcie) sa prostredníctvom nich pokúsila dosiahnuť prepustenie zakladateľov teroristickej skupiny Andreasa Baadera, Gudrun Ensslinovej a Jana-Carla Raspeho. Tí sa v tom čase nachádzali v špeciálnej časti stuttgartskej väznice Stammheim, píše iRozhlas.
Súčasťou tejto vlny bol aj únos Boeingu 737 spoločnosti Lufthansa na ceste z Malorky do Frankfurtu z 13. októbra 1977. Štvorčlenné palestínske komando (dvaja muži a dve ženy) v spolupráci s RAF unieslo lietadlo s 86 cestujúcimi a piatimi členmi posádky.
Po tom, ako teroristi zabili kapitána lietadla Jürgena Schumanna v Jemene, sa nemecká vláda v Bonne rozhodla pre oslobodzovaciu operáciu. Okrem troch teroristov pri nej nikto nezahynul.
Po medzipristátiach v Ríme, na Cypre, v Bahrajne, Spojených arabských emirátoch a Jemene stroj o štyri dni neskôr pristál v somálskom Mogadiše. Únoscovia žiadali prepustenie 11 nemeckých a dvoch tureckých väzňov, medzi nimi aj zakladateľov RAF.
Udalosť napokon ukončila v noci 18. októbra na letisku v somálskom hlavnom meste nemecká policajná protiteroristická jednotka GSG 9. Podarilo sa jej oslobodiť všetkých rukojemníkov.
Troch zakladajúcich členov RAF v tej istý deň ráno našli mŕtvych v ich celách. Spáchali samovraždu.
Lietadlo je súčasťou expozície v múzeu
Lietadlo, ktoré bolo od roku 2008 odstavené v brazílskej Fortaleze a neschopné letu, čakalo na reštaurovanie.
V júli 2017 ho nemecké ministerstvo zahraničných vecí malo podľa iRozhlasu odkúpiť za 20 000 eur. Suma podľa ministerstva zodpovedala cene kovového šrotu rovnakej hmotnosti.
V septembri toho istého roku ho z Brazílie do Nemecka previezli dve nákladné lietadlá.
Stroj pred naložením do nákladného lietadla demontovali. Druhé lietadlo prepravilo do Nemecka jeho súčiastky. Od jesene 2019 sa stalo súčasťou expozície Dornierovho múzea.