Americký herec Jeff Goldblum, ktorý sa narodil 22. októbra 1952, vďaka svojmu vzhľadu často exceloval v úlohách podivných, niekedy nadpozemských bytostí. Jeho veľké vypúlené oči pripomínajú muchu, ktorá ho preslávila v rovnomennom horore.
V strašidelných príbehoch pôsobí démonicky, akoby mal v sebe ukrytého diabla. Ale svoje miesto si našiel aj v kasových trhákoch Stevena Spielberga či seriáloch.
Tretí zo štyroch potomkov pittsburského doktora Harolda Goldbluma, ktorý mal východoeurópske židovské korene a veril v „pevnú disciplínu“, mal odmalička rád hudbu. Umelecké gény zdedil po rodičoch, aj Goldblum senior pôvodne uvažoval o štúdiách herectva.
Nakoniec to však zostalo na Jeffovi, ktorý v 17 rokoch zamieril do New Yorku dobyť umelecký svet. Začínal v muzikáloch na Broadwayi. Od začiatku 70. rokov sa potom začal objavovať pred kamerou.
Malé roličky dostal vo filmoch Prianie smrti (Death Wish, 1974) s Charlesom Bronsonom, Annie Hallová (Annie Hall, 1977) od Woodyho Allena alebo v seriáli Columbo.
Prelom prišiel v sci-fi horore Mucha (The Fly) z dielne Davida Cronenberga, ktorý prišiel do kín v roku 1986. Príbeh profesora Setha Brundla, ktorý testuje svoj prevratný vynález teleportačného zariadenie, avšak pri jednom pokuse sa jeho gény zmiešajú s DNA muchy, má dodnes desivú atmosféru.
Prerod v obrovské mušie monštrum Goldbluma vtedy stál „päť hodín make-upu denne“. O niekoľko rokov neskôr mu dal Spielberg príležitosť v Jurskom parku (The Jurassic Park, 1993). Zahral si aj v jeho pokračovaniach. Hral tiež inžiniera Davida Levinsona v oboch dieloch Dňa nezávislosti (1996 a 2016).
Do jeho excentrikov zapadá aj úloha Veľmajstra z marvelovského filmu Thor: Ragnarok (2017). Goldbluma poznajú diváci tiež z televízie. Mihol sa v Priateľoch, za záporáka Scotta Wooleyho v sitcome Will a Grace si vyslúžil nomináciu na Emmy.
Život mimo filmového plátna
Svoj hlas prepožičiava špičkovým reklamám, napríklad na produkty spoločnosti Apple, automobily Toyota alebo krémy na tvár od firmy Procter & Gamble. Nahral tiež niekoľko platní a ako muzikant vystúpil na slávnom festivale v Glastonbury.
Goldblum hráva na klavír od detstva a pravidelne vystupuje s vlastným telesom – The Mildred Snitzer Orchestra, a to v Los Angeles a v New Yorku. V podniku Rockwell Table and Stage v kalifornskom Meste anjelov moderuje aj pravidelný jazzový program, keď mu to dovolia iné záväzky.
Čerstvý sedemdesiatnik, považovaný istú dobu za „najväčšieho lámača ženských sŕdc v Hollywoode“, má za sebou búrlivý súkromný život. Dvakrát si vzal za ženu herečku, tou druhou bola hviezdna Geena Davisová.
Napokon však našiel šťastie po boku o tri dekády mladšej gymnastky Emilie Livingstonovej, ktorá sa dostala aj do kanadskej reprezentácie na OH v Sydney 2000. Vzali sa na jeseň 2014 a majú spolu dvoch synov.