Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V piatok na území Slovenska zadržali vyše 220 migrantov

Slovenskí policajti pomáhajú aj na území Maďarska.

V piatok na území Slovenska zadržali vyše 220 migrantov
Na snímke policajná hliadka. Foto: Ministerstvo vnútra SR

Na území Slovenska v piatok (30. 9.) zadržali 222 nelegálnych migrantov. V sobotu (1. 10.) o tom informovala hovorkyňa ministerstva vnútra (MV) Zuzana Eliášová. Slovenskí policajti pomáhajú aj s monitorovaním situácie v prihraničných oblastiach Maďarska.

„Zintenzívnili sme spoluprácu operatívnych zložiek Slovenska, Maďarska, Rakúska a Česka pri eliminácii prevádzačstva. Faktom je, že primárne, približne v 80 percentách, prichádzajú do Európy nelegálni migranti zo Srbska. Celkovo je na západnom Balkáne zaznamenaný nárast nelegálnej migrácie o 205 %,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

Na jeho pokyn sú aj v sobotu v nasadení všetky potrebné zložky.

Do monitoringu štátnych hraníc sú podľa rezortu vnútra zapojené hliadky policajného zboru z jednotlivých krajov, obvodné oddelenia, oddelenia služobnej kynológie, hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky, dopravnej polície, diaľničného oddelenia či mýtnej polície.

Na základe záverov z piatkového (30. 9.) rokovania krízového štábu ministra vnútra pomáha aj Hasičský a záchranný zbor, ktorý poskytol stany zo záchrannej brigády.

Aktuálne sú hliadky 24/7 na hraničnom priechode Čunovo–diaľnica, Komárno, Medveďov, Štúrovo.

Územie Maďarska

Slovenskí policajti pomáhajú a monitorujú situáciu vo zvýšenom počte aj na území Maďarska. „Dnes som osobne na území Maďarska, naše policajné hliadky pomáhajú maďarským kolegom a intenzívne si plnia svoje pracovné úlohy,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

„Úrad hraničnej a cudzineckej polície tento rok prostredníctvom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii zadržal 127 prevádzačov. Tým sme preukázali 1 850 migrantov,“ priblížil riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký.

„Potrebujeme ďalej zvyšovať ochranu vonkajšej hranice EÚ. Bez dostatočne chránenej hranice je ohrozená celá naša migračná politika a vážne ohrozený základný pilier Schengenu. To znamená voľný pohyb bez kontrol na vnútorných hraniciach EÚ,“ uzavrel minister Roman Mikulec.

Kontroly na vnútorných hraniciach sú rozhodnutím zástupcov tých krajín, ktoré ich prijímajú, pripomenul Mikulec.

„Slovensko sa odmieta stať zberným táborom pre migrantov, ktorých by vrátilo Česko či iné krajiny. Potrebujeme nájsť spoločné partnerské riešenie na medzinárodnej úrovni s cieľom ochrániť hranicu schengenského priestoru,“ povedal šéf rezortu vnútra.

Dodal, že na pondelok zvolal pracovný obed v Bratislave na úrovni ministrov vnútra Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko