Na hlavný obsah

Z amerického kozmodrómu prvýkrát po 20 rokoch odštartovala ruská kozmonautka

Spolu s astronautmi USA a Japonska mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Z amerického kozmodrómu prvýkrát po 20 rokoch odštartovala ruská kozmonautka
Na snímke zľava ruská kozmonautka Anna Kikinová, americkí astronauti Josh Cassada, Nicole Mannová a japonský astronaut Koiči Wakata pred nástupom do rakety Crew Dragon. Foto: TASR/AP

Z amerického kozmodrómu v stredu (5. 10.) prvýkrát po 20 rokoch odštartovala ruská kozmonautka, ktorá spolu s astronautmi USA a Japonska mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Na obežnú dráhu ich vo vesmírnej lodi Crew Dragon vyniesla raketa Falcon 9. Štvorčlenná posádka sa z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride vydala do vesmíru v čase mimoriadneho napätia medzi Moskvou a Západom kvôli ruskej vojenskej agresii na Ukrajine.

Posádka odštartovala podľa plánu krátko po 12.00 h miestneho času (18.00 h SELČ). Loď Crew Dragon, nazvaná Endurance, sa po niekoľkých minútach oddelila od poslednej časti rakety Falcon 9 a nachádzala sa samostatne vo výške asi 200 kilometrov nad zemským povrchom. K ISS sa pripojí vo štvrtok (6. 10.) večer, zhruba o 29 hodín.

Členkou misie je kozmonautka ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Anna Kikinová, doteraz jediná Ruska na palube americkej vesmírnej lode od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Ruského kozmonauta naposledy americká loď dopravila na obežnú dráhu v roku 2002.

Kikinová odštartovala výmenou za astronauta NASA Franka Rubia. Ten pred dvoma týždňami na palube Sojuzu vyrazil k ISS z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Prvenstvo si pripísala aj veliteľka misie a astronautka americkej vesmírnej agentúry NASA Nicole Anuapuová Mannová. Úspešným dosiahnutím obežnej dráhy sa stala prvou ženou z radov pôvodných obyvateľov Ameriky vo vesmíre. Zvyšnými členmi posádky sú Japonec Koiči Wakata, pre ktorého ide o piaty let do vesmíru, a Američan Josh Cassada.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet