Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zákaz dúhových vlajok na štátnych inštitúciách neprešiel

Parlament ho neschválil.

Zákaz dúhových vlajok na štátnych inštitúciách neprešiel
Na ilustračnej snímke dúhová vlajka. Foto: unsplash.com

Zákaz vešať na budovách štátnych inštitúcií symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie sa nezavedie. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho nepodporili.

S návrhom novely zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní prišli poslanci Tomáš Taraba (nezaradený) a György Gyimesi (OĽANO). Parlament vo štvrtok (6. 10.) návrh neposunul do druhého čítania.

Zo 129 prítomných hlasovalo len 74 poslancov, 44 boli za, proti bolo 28 a zdržali sa dvaja poslanci.

Z poslaneckého klubu OĽANO hlasoval za návrh iba sám Gyimesi. Väčšina nehlasovala, jeden bol proti a piati neprišli k hlasovaniu. Proti boli všetci z klubu SaS, nezaradení poslanci z Hlasu-SD návrh tiež nepodporili. Naopak, za zákaz hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-
SD, ĽSNS a Republiky, ako aj traja tarabovci či polovica klubu Sme rodina.

„Navrhuje sa, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie,“ uvádzali predkladatelia v návrhu. Zaužívaným symbolom LGBTI komunity je dúha a dúhová vlajka.

Predkladatelia argumentovali Ústavou SR, v ktorej sa píše, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko