Francúzsky chemik, vynálezca a priekopník fotografie Auguste Marie Louis Nicolas Lumière je aj so svojím bratom Louisom vynálezca kinematografie. V stredu (19. 10.) uplynie 160 rokov od jeho narodenia.
Bratia Lumièrovci neboli prví, ktorí sa venovali práci s projekčnými zariadeniami. Využili však poznatky predchodcov a doviedli svoje zariadenie k technickej dokonalosti v rámci svojej doby. Vďaka finančnému zabezpečeniu (boli synmi majiteľa továrne na fotografické materiály) sa mohli plne venovať svojej práci.
Vynález kinematografu – zariadenia, ktoré bolo kombináciou kamery a projektora – si patentovali 13. februára 1895 a 28. decembra 1895 ním predviedli verejnosti v parížskom Grand Café prvé filmové predstavenie.
Uvedené bolo 45-sekundovým záznamom Robotníci odchádzajú z Lumièrovej továrne. Dátum 28. december 1895 je tak podľa mnohých spätý so zrodom kina.
Mal predpoklady stať sa filmovou hviezdou
Auguste Lumière, ktorý sa narodil 19. októbra 1862 v Besanone vo Francúzsku, nafilmoval v júli 1895 na kongrese fotografov vo francúzskom Lyone konverzáciu dvoch jej účastníkov. Film premietol v nasledujúci deň. Obaja účastníci rozhovoru naživo hovorili svoje úlohy spoza plátna. Bola to senzácia.
Auguste Lumière mal všetky predpoklady stať sa filmovou hviezdou. Objavil sa totiž aj v prvých filmoch, v jednom účinkoval s manželkou a dcérou. Neskôr však stratil záujem o celý kinematograf aj o pohyblivé obrázky.
Jeho primárnym záujmom bola biológia a medicína. V ďalších dekádach svojho života sa stal známym pre svoje medicínske výskumy. Pracoval s prvým röntgenovým prístrojom vo Francúzsku, ktorý vlastnil.
Sám sa vypracoval na odborníka v chémii a rádiológii a viedol rádiologické oddelenie známej nemocnice v Lyone. Dal si patentovať niekoľko postupov pri ošetrení rán, vymyslel napríklad ako impregnovať gázu, aby sa na rany nelepila.
Zaoberal sa výskumom tuberkulózy, rakoviny, senility a zabrúsil aj do farmakológie. O svojich výskumoch napísal množstvo vedeckých publikácií.
Auguste Lumière prežil svojho brata Louisa o šesť rokov. Zomrel ako 92-ročný vo francúzskom Lyone 10. apríla 1954.