Keď sa v novembri 1989 zišli študenti vysokých škôl na pražskom Albertove, chceli si pripomenúť pamiatku nacistami zavraždeného študenta Jana Opletala.
Niekoľkotisícový dav vtedy zamieril na Vyšehrad a Národnú triedu. Práve tam študentov surovo zbili príslušníci Zboru národnej bezpečnosti a ľudových milícií.
Po 33 rokoch boli policajti na Národnej triede už len roztomilým skečom a odľahčenou pripomienkou dramatických udalostí a zatýkania. Sviečky sem tradične chodia zapáliť aj politici.
„Som šťastný, že sme sa zbavili komunistickej totality, že sme mohli začať žiť v slobode a demokracii,“ uviedol predseda českej vlády Petr Fiala.
Podľa podpredsedníčky Poslaneckej snemovne ČR Markéty Pekarovej Adamovej priniesol 17. november 1989 viacero možností. „Môžeme sa rozhodnúť, kde chceme pracovať či žiť. Nerozhoduje o tom stranícka knižka nás alebo našich rodičov,“ dodala.
Aj rodičia na mieste, kde sa písali dejiny, vysvetľovali deťom, čo sa tu stalo. „Na autentických miestach, kde sa udalosti Novembra 1989 stali, sa to naučia a pochopia najlepšie,“ skonštatoval jeden z účastníkov spomienky.
Národná trieda v Prahe, kde došlo k najtvrdším potýčkam medzi políciou a študentami, je 17. novembra tradične veľmi rušnou ulicou. Ľudia sem chodia zapáliť sviečky.
„Myslím si, že Česi sú v tomto pokrokovejší. Viac oslavujú udalosti, ktoré sa týkajú slobody a demokracie,“ povedala slovenská návštevníčka.
V deň štátneho sviatku sa uskutočnila aj protivládna demonštrácia s diametrálne odlišnou atmosférou. Tú festivalovú a oslavujúcu zmenu režimu na Národnej triede doplnila pieseň Modlitba pre Martu v symbolických 17:11.