Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bezpilotný raketoplán sa po 908-dňovej misii na obežnej dráhe vrátil na Zem

Má dĺžku deväť metrov a poháňajú ho solárne panely.

Bezpilotný raketoplán sa po 908-dňovej misii na obežnej dráhe vrátil na Zem
Bezpilotný raketoplán americkej armády X-37B. Foto: Twitter/Alan Boyle

Bezpilotný raketoplán americkej armády X-37B sa po rekordných 908 dňoch vrátil z obežnej dráhy na Zem a v sobotu (12. 11.) ráno (miestneho času) pristál na Myse Canaveral v americkom štáte Florida. Šlo o šiestu misiu tohto solárneho lietadla, ktorá zahŕňala aj vedecké pokusy.  

Letecká spoločnosť Boeing, ktorá stroj vyrobila, vo svojom vyhlásení pripomenula, že od svojho prvého letu v roku 2010 strávil X-37B počas šiestich misií vo vesmíre celkovo viac ako desať rokov.

„Naďalej láme rekordy a poskytuje našej krajine jedinečnú schopnosť rýchlo testovať a integrovať nové vesmírne technológie,“ povedal viceprezident Boeingu Jim Chilton podľa agentúry AFP.

Stroj X-37B, ktorý sa vyvíjal a vyrábal v maximálnom utajení, pre letectvo Spojených štátov, skonštruoval výrobca a prevádzkovateľ nosných rakiet United Launch Alliance – spoločný podnik spoločností Boeing a Lockheed Martin.

Americké ministerstvo obrany v máji roku 2020, pred posledným štartom X-37B, informovalo, že počas svojej misie má v rámci experimentov otestovať reakcie určitých materiálov vo vesmíre, vyhodnotiť účinky vesmírneho žiarenia na sadu semien a transformovať slnečné žiarenie na energiu.

X-37B má dĺžku deväť metrov, rozpätie krídel 4,5 metra a poháňajú ho solárne panely.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet