Bulharský parlament vo štvrtok (3. 11.) veľkou väčšinou hlasov odsúhlasil dodávky zbraní Ukrajine. Proti boli proruské strany, nesúhlasí s nimi ani prezident Rumen Radev.
O povahe vojenskej pomoci sa ešte len rozhodne. Bulharsko bolo popri Maďarsku a neutrálnom Rakúsku jedinou krajinou Európskej únie, ktorá doteraz oficiálne odmietala poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine v jej obrane pred ruskou inváziou. Informovali o tom zahraničné agentúry.
V 240-člennom parlamente za návrh dvoch proeurópskych strán – Demokratického Bulharska a strany GERB expremiéra Bojka Borisova – hlasovalo 175 poslancov.
Proti ich bolo 49, podľa očakávania socialisti (BSP) a krajne pravicová strana Obrodení. V rozpore s predpokladmi sa k návrhu pripojila aj nová politická formácia Bulharský vzostup niekdajšieho úradníckeho premiéra Stefana Janeva, ktorý bol inak považovaný za proruského.
Socialistickí poslanci a ultranacionalisti blízki Moskve hrozili, že Bulharsko bude „vtiahnuté do vojny“ a že dodávky zbraní Ukrajine pripravia bulharskú armádu o jej obranyschopnosť.
Proti vojenskej pomoci Ukrajine je dlhodobo tiež prezident Radev, ktorý zastáva množstvo proruských postojov.
Parlament nariadil úradníckej vláde vymenovanej prezidentom Radevom, aby do štyroch týždňov prišla s návrhom, aké zbrane môže Bulharsko dodať Kyjevu.
Minister obrany Dimitar Stojanov predtým uviedol, že bulharská armáda nie je v stave, keď by sa mohla zriecť ťažkých zbraní, ako sú sovietske systémy protivzdušnej obrany S-300 a S-125 či stíhačky Su-25 a MiG-29, pretože za nich nemá náhradu.