Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bývalého libérijského veliteľa odsúdili na doživotie

Podieľal sa na zločinoch proti ľudskosti.

Bývalého libérijského veliteľa odsúdili na doživotie
Ilustračná snímka. Foto: Pixabay.com

Francúzsky súd odsúdil v stredu (2. 11.) bývalého libérijského vojenského veliteľa na doživotie. Rozsudok súvisí s násilím voči civilistom a s podieľaním sa na zločinoch proti ľudskosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Trestný súd v Paríži uznal 47-ročného Kuntiho Kamaru za vinného zo zločinov voči civilistom ešte v rokoch 1993 až 1994. Pri vyslovení verdiktu o doživotnom väzení preukázal len málo emócií. Ide o prvý súdny proces vo Francúzsku s účastníkom libérijskej občianskej vojny.

Obvinenia sa týkali aj prípadu učiteľa, ktorého srdce mal údajne zjesť, ako aj prípadu, keď vojakom pod jeho velením nezabránil v znásilnení dvoch mladistvých dievčat, spresňuje AFP.

Kamara bol regionálnym veliteľom Spojeného oslobodzovacieho hnutia Libérie za demokraciu (ULIMO), ktoré bojovalo proti Národnému vlasteneckému frontu exprezidenta Charlesa Taylora.

V roku 1997 odcestoval do Holandska, kde žil 12 rokov a získal občianstvo. Neskôr sa presťahoval do Belgicka a potom do Francúzska, kde ho v roku 2018 prvýkrát zatkli.

Počas občianskej vojny v Libérii prišlo v období od roku 1989 do roku 2003 o život viac než 250  000 ľudí. Boje sprevádzalo masové vraždenie, znásilnenia a mrzačenia, ktorých sa v mnohých prípadoch dopúšťali detskí vojaci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet