Na hlavný obsah

Čína hlási najvyšší počet infikovaných za pol roka, a to aj napriek nulovej tolerancii covidu

Prísne lockdowny obmedzili aj výrobu v továrni Apple.

Čína hlási najvyšší počet infikovaných za pol roka, a to aj napriek nulovej tolerancii covidu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Čína v pondelok (7. 11.) hlásila najvyšší počet infikovaných za posledných šesť mesiacov. Stalo sa tak napriek tomu, že komunistická vláda v Pekingu nepoľavuje v uplatňovaní čoraz nepopulárnejšej stratégie nulovej tolerancie covidu, spojenej so zavádzaním striktných lockdownov. Informovala o tom agentúra AFP.

Takmer polovicu z nových – viac než 5 600 – prípadov tohto infekčného ochorenia zaznamenali v juhočínskej provincii Kuang-tung, ktorá je dôležitým centrom priemyselnej výroby a námorného obchodu.

Prísne proticovidové opatrenia v posledných dňoch ovplyvnili aj prevádzku najväčšej továrne na výrobu iPhonov v meste Čeng-čou v stredočínskej provincii Che-nan.

Americká spoločnosť Apple v nedeľu (6. 11.) večer oznámila, že jej továreň v Čeng-čou funguje len vo výrazne obmedzenom režime. Upozornila preto svojich zákazníkov, aby sa pripravili na dočasné omeškania pri dodávkach výrobkov Apple.

Nulová tolerancia

Čína je poslednou veľkou ekonomikou, ktorá uplatňuje prísnu stratégiu nulovej tolerancie covidu. V snahe potlačiť akýkoľvek výskyt nákazy stále narýchlo zavádza lockdowny, hromadné testovanie a dlhé karantény.

Efektívnosť tejto stratégie, ktorá výrazne narušuje priemyselnú výrobu, fungovanie školského systému a každodenný život Číňanov či dianie na svetových finančných trhoch, však spochybňujú nové, vysokonákazlivé varianty koronavírusu.

Podporu verejnosti pre takýto prístup oslabujú aj početné sťažnosti na nedostatočné zásobovanie potravinami a na prístup k zdravotnej starostlivosti či zlé podmienky v štátnych karanténnych strediskách.

V poslednom čase sa v Číne začali šíriť nepotvrdené správy, že Peking sa chystá svoju doterajšiu striktnú proticovidovú stratégiu zmierniť.

Čínsky Národný zdravotný výbor, čo je orgán na úrovni ministerstva zodpovedný za zdravotníctvo a hygienu, však naposledy v sobotu (5. 11.) potvrdil, že stratégiu nulovej tolerancie covidu bude aj naďalej „neochvejne“ uplatňovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet