Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Demokrati mali silnú volebnú noc, vyhlásil Biden

O väčšine v oboch komorách Kongresu USA stále nerozhodli.

Demokrati mali silnú volebnú noc, vyhlásil Biden
Biden počas príhovoru poukázal na to, že médiá a odborníci predpovedali, že prevažnú kontrolu nad oboma komorami získajú republikáni. Foto: TASR/AP

Výsledky volieb do amerického Kongresu naznačujú, že demokrati „mali silnú noc“. Uviedol to v stredu (9. 11.) americký prezident Joe Biden vo svojom prvom príhovore od uzatvorenia volebných miestností v USA.

Biden počas príhovoru poukázal na to, že médiá a odborníci predpovedali, že prevažnú kontrolu nad oboma komorami získajú republikáni. „To sa však nestalo… Američania prehovorili a znovu ukázali, že demokracia je to, čím sme,“ uviedol Biden.

O väčšine v oboch komorách Kongresu USA stále nerozhodli. Hoci demokrati výrazne obmedzili očakávané straty, republikáni ešte majú šancu získať kontrolu nad najmenej jednou z komôr Kongresu.

Biden pritom uznal, že Američania sú zrejme nespokojní so smerovaním svojej krajiny. „Voliči dali jasne najavo, že sú stále frustrovaní. Chápem to,“ uviedol šéf Bieleho domu. Zároveň poukázal na kroky, ktoré ako prezident prijal pri zvládaní pandémie koronavírusu, pri obnovovaní infraštruktúry v Spojených štátoch či pri boji s infláciou.

Americkí voliči v utorok (8. 11.) rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100-člennom Senáte a všetkých 435 v Snemovni reprezentantov. V Senáte majú obe strany zatiaľ po 48 kresiel.

Pozornosť v tejto súvislosti priťahujú tri nerozhodnuté štáty – Arizona, Nevada a Georgia. Podľa prognóz amerických médií zatiaľ majú republikáni v snemovni istých 230 a demokrati 187 kresiel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet