Na hlavný obsah

Krajniak: Pre domácnosť by sa mala zvýšiť cena energií do 20 eur

Konkrétne čísla sa zverejnia začiatkom decembra.

Krajniak: Pre domácnosť by sa mala zvýšiť cena energií do 20 eur
Na snímke zľava Ladislav Kamenický (Smer-SD) a vpravo Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: RTVS

Milan Krajniak (Sme rodina) potvrdil, že štát zastropuje ceny tepla, elektriny aj plynu pre domácnosti. Potvrdil, že na to vyčlenili dostatok financií aj v návrhu rozpočtu. Konkrétne čísla podľa neho vláda zverejní začiatkom decembra.

Krajniak zopakoval, že pre priemernú domácnosť by sa mala zvýšiť cena energií do 20 eur. Podľa neho sa vláda snaží zobrať do úvahy najmä regionálne rozdiely vo výške ceny energií.

Zavedenie výdavkových limitov v návrhu rozpočtu by podľa neho znamenalo v rozpočte škrtnúť 500 miliónov eur. „To ja nikdy neurobím,“ povedal minister práce. Limity žiada eurokomisia. Dodal, že o tom budú s Bruselom rokovať.

Vláda zastropuje ceny tepla, plynu aj elektriny pre domácností na budúci rok. V návrhu rozpočtu je na to dosť peňazí, potvrdil v nedeľnej (20. 11.) diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister práce Krajniak (Sme rodina).

Konkrétne čísla podľa neho predstavia tak, ako sa avizovalo už skôr, teda začiatkom decembra. Systém dotovania cien je však už známy.

Ceny energií pre domácnosti

„Vo faktúrach, ktoré budú chodiť od dodávateľov, bude mať každá domácnosť vyznačené, koľko by bola cena, ak by nebola štátna dotácia a koľko bude, keď tam bude štátna dotácia,“ priblížil Krajniak.

Chcú to spraviť tak, aby bolo zvýšenie cien pre rôzne typy domácností v rôznych regiónoch Slovenska férové. Podľa Krajniaka nie je dôležité percento zvýšenia cien, ale konkrétny vplyv na domácnosť.

„Pre väčšinu domácností mi to zatiaľ vychádza v prepočtoch tak, že by to malo byť okolo 20 eur,“ vyčíslil minister.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) upozornil, že predpoklady zvýšenia cien energií sú napísané priamo v rozpočte na budúci rok, a to na úrovni 40 až 60 percent. Nepochybuje, že vláda má na dotovanie cien dosť peňazí.

Riešenie by mala podľa neho predstaviť čo najrýchlejšie. „Ľudia sú z toho skutočne nervózni, z tejto vlády, z toho chaosu, ktorý tu máme. Treba sa k tomu čím skôr vyjadriť,“ zdôraznil opozičný poslanec.

Zároveň upozornil, že kým ceny pre domácnosti sa budú meniť až budúci rok, firmy majú problémy už dlhšie.

„Zdražovanie tu máme od jesene minulého roka. Iné krajiny energie kompenzovali už viackrát, hlavne pre výrobné podniky. Mnohé firmy na Slovensku už krachujú a budeme mať veľký problém,“ dodal Kamenický.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko