Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Levin bol autorom bestsellerov ako Rosemary má dieťa či Chlapci z Brazílie

Spisovateľ vyrastal v štvrti Bronx a na Manhattane.

Americký spisovateľ, dramatik, libretista a textár Ira Levin.
Americký spisovateľ, dramatik, libretista a textár Ira Levin.Foto: TASR/AP

Americký spisovateľ, dramatik, libretista a textár Ira Levin bol autorom bestsellerov ako Rosemary má dieťa, Stepfordské paničky alebo Chlapci z Brazílie. Od jeho smrti v sobotu (12. 11.) uplynulo 15 rokov.

Rodák z New Yorku sa narodil 27. augusta 1929. Vyrastal v štvrti Bronx a na Manhattane, aby neskôr úspešne ukončil univerzitné štúdium filozofie a anglického jazyka. Po absolvovaní vojenskej služby pracoval najskôr v televízii. Avšak už debutovým románom (A Kiss Before Dying, 1953) sa presadil na literárnej scéne, keď zaň získal prestížnu Cenu Edgara Allana Poea.

Zrejme najznámejším autorovým dielom sa stal hororový príbeh mystického charakteru Rosemary’s Baby (1967), ktorého úspech ešte umocnila filmová adaptácia Romana Polanského.

Autor sa po troch desaťročiach vrátil k tejto práci a príbeh uzavrel pokračovaním Son of Rosemary (1997).

Napriek tomu sa o päť rokov neskôr v rozhovore pre The Los Angeles Times priznal, že práve v súvislosti s týmito dielami si vyčíta následný vznik prác ako Exorcista alebo Omen a zvýšený záujem príslušníkov celej generácie o satanizmus a rast viery v tento fenomén.

Bez týchto faktov by fundamentalizmus v americkej spoločnosti nikdy nebol taký silný, domnieval sa vtedy autor.

Filmové adaptácie jeho prác

Aj diváci na Slovensku sa mohli stretnúť s filmovými adaptáciami väčšiny Levinových literárnych prác, ktoré nakrútili slávni filmári s hviezdnym obsadením.

Snímku Rosemary’s Baby nakrútil Roman Polanski s vtedy začínajúcou Miou Farrow a Johnom Cassavettesom v hlavných úlohách.

Levinov román The Stepford Wives sa stal predmetom záujmu filmárov dokonca opakovane. Filmy nakrútili v roku 1975 Bryan Forbes a v roku 2004 Frank Oz, ktorý do hlavných úloh obsadil Nicole Kidmanovú, Bette Midlerovú, Matthew Brodericka a Christophera Walkena.

Skvelé obsadenie mal aj film Franklina J. Schaffnera The Boys from Brazil (1976), v ktorom Josefa Mengeleho stvárnil Gregory Peck a po jeho boku excelovali aj sir Laurence Olivier, James Mason a Lilli Palmerová. Na remaku tejto snímky pracuje v súčasnosti režisér Brett Ratner.

Americký spisovateľ, dramatik, libretista a textár Ira Levin.
Americký spisovateľ, dramatik, libretista a textár Ira Levin.Foto: TASR/AP

Filmového spracovania sa však dočkali aj ďalšie literátove práce. Na cenu Tony nominovaná divadelná hra Deathtrap. Tú s Michaelom Caineom a Christopherom Reeveom v hlavných úlohách sfilmoval v roku 1982 Sidney Lumet.

Ako aj z prekladu do slovenčiny známy román A Kiss Before Dying (Ešte bozk, a zomrieš), či Sliver. Jeho filmová verzia nesie slovenský distribučný názov Ten, kto sa pozerá.

Za sci-fi román The Perfect Day (1970), známy z prekladu do českého jazyka ako Ten báječný den, uviedli autora v roku 1992 do Siene slávy ocenenia Prometheus.

Spolupodieľal sa aj na populárnom seriáli

Autor početných divadelných hier, libretista a textár piesní muzikálu Drat! The Cat! (1956) sa svojho času spolupodieľal aj na niekoľkých epizódach populárneho seriálu Alfred Hitchcock uvádza.

Aj uvedené fakty potvrdzujú, že Levinovi, ktorý v priebehu štyroch desaťročí publikoval iba sedem románov, sa podarilo dosiahnuť mnoho úspechov, nehovoriac o mimoriadnom čitateľskom ohlase.

Jeho diela preložili do mnohých svetových jazykov, okrem iného aj do slovenčiny a češtiny, dosiahli miliónové náklady.

Levin zomrel 12. novembra 2007 doma v New Yorku na následky infarktu vo veku 78 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet