Na hlavný obsah

Najvyšší správny súd oslobodil sudkyne, ktoré rozhodovali o televíznej zmenke

Disciplinárny návrh podala bývalá ministerka spravodlivosti.

Najvyšší správny súd oslobodil sudkyne, ktoré rozhodovali o televíznej zmenke
Na snímke logo na vchode budovy, v ktorej sídli Najvyšší správny súd SR. Foto: TASR

Najvyšší správny súd (NSS) SR oslobodil spod disciplinárneho návrhu sudkyne Andreu Haitovú a Ivonu Hrčekovú pre rozhodnutie o jednej zmenke v kauze zmeniek televízie Markíza. Disciplinárny senát o tom rozhodol na pondelkovom (7. 11.) pojednávaní.

Z disciplinárneho návrhu podaného bývalou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS) vyplývalo, že ako členky senátu Krajského súdu v Bratislave zrušili uznesenie prvostupňového súdu o zastavení civilného konania v kauze televíznej zmenky.

Podľa Ústavného súdu SR malo ísť o svojvoľný a nelogický výklad zákona, v ktorom možno badať prvky zneužitia moci. Vyplatenie zmenky požadoval podnikateľ Marian Kočner.

Sudkyne sa mali podľa ministerstva dopustiť závažného disciplinárneho previnenia. Ministerstvo navrhovalo, aby bola Andrea Haitová preložená na okresný súd, tiež zníženie funkčného platu o 70 percent na jeden rok obom disciplinárne obvineným. Obe vinu odmietli.

„Skutok, ktorého sa dopustili, nie je disciplinárnym previnením,“ zdôraznila predsedníčka disciplinárneho senátu NSS Anita Filová. Zdôraznila, že Najvyšší správny súd nespochybnil závery Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol o porušení práv spoločnosti Markíza Slovakia.

Obhajca považuje disciplinárny návrh za šikanózny

Dodala však, že Ústavný súd SR nemôže posudzovať konkrétne rozhodnutia sudcov. Zdôraznila, že toto je hlavným cieľom disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR.

Obhajca Andrey Haitovej Jiří Kučera považuje disciplinárny návrh za šikanózny. „Nič z tohto konania sa nestalo, disciplinárne obvinené sudkyne nevydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré by bolo v rozpore s právom,“ podotkol.

Poukázal na zaujatosť navrhovateľky. „Nie som si vedomá spáchania disciplinárneho previnenia, ktoré sa mi kladie za vinu,“ uviedla ešte pred vyhlásením rozhodnutia Andrea Haitová. Podotkla, že ju disciplinárne stíhali za jej právny názor.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko