Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Parlament schválil firmám dotácie na vysoké ceny energií

Suma za megawatthodinu sa stanoví nariadením vlády.

Parlament schválil firmám dotácie na vysoké ceny energií
Ilustračná snímka. Foto: pexels.com

Parlament vo štvrtok (10. 11.) schválil novelu zákona, ktorou sa možnosti štátnej podpory podnikov rozšíria o dotácie na vysoké ceny plynu a elektriny. Návrh podporilo 136 zo 138 prítomných poslancov.

„Cieľom návrhu zákona sú legislatívne úpravy, ktoré treba na to, aby ministerstvo hospodárstva mohlo poskytnúť pomoc podnikom zasiahnutým krízou. A to na zmiernenie negatívneho vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu,“ uviedol rezort hospodárstva v dôvodovej správe k schválenému zákonu.

Firmy budú musieť o dotáciu požiadať. Maximálnu výšku dotácie, oprávnené obdobie a oprávnený náklad na určenie výšky dotácie určí ministerstvo vo výzve na predkladanie žiadostí. Na dotáciu nebudú mať nárok firmy, na ktoré sa vzťahujú sankcie prijaté Európskou úniou.

Zákon zavádza povinnosť pre dodávateľa elektriny, dodávateľa plynu, prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej siete poskytnúť ministerstvu súčinnosť potrebnú na posúdenie žiadosti o dotáciu. Sumu za megawatthodinu (MWh) plynu a elektriny na určenie výšky dotácie stanoví nariadením vláda.

Novela zákona zároveň umožňuje, aby sa mohli bežné výdavky na podporu poskytovanú z výdavkov štátneho rozpočtu z dôvodu kompenzácie zvýšenia cien plynu a elektriny rozpočtované v roku 2022 a 2023 použiť do konca roka 2024. Účinnosť zákona má nastať dňom jeho zverejnenia v zbierke zákonov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika