Na Slovensku za október 2022 zomrelo vyše 4 600 osôb. Ide o štvrtý najnižší počet zomretých v tomto roku. Toto číslo zároveň predstavuje 4,7-percentný nárast úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom z rokov 2015 až 2019. V piatok (25. 11.) o tom informoval štatistický úrad.
Úrad priblížil, že v porovnaní s päťročným priemerom zomrelo výrazne menej ľudí v produktívnom (15 až 64 rokov) a predproduktívnom veku (0 až 14 rokov). Nadpriemer úmrtí zaznamenal len v skupine seniorov nad 65 rokov, ktorí tvorili takmer 80 % všetkých smrtí. Predstavuje to približne 3 600 ľudí.
V kontexte regiónov úrad zaznamenal najnižší počet smrtí v porovnaní s päťročným priemerom spred pandémie len v Trenčianskom kraji. Zvyšných sedem regiónov malo nadúmrtnosť. Tá bola najnižšia v Bratislavskom kraji, naopak najvyššia v Košickom kraji.
V porovnaní s predošlým mesiacom sa hodnota nadúmrtnosti zhoršila v štyroch krajoch Slovenska. Ide o Banskobystrický, Trnavský, Košický a Prešovský kraj. Nižšiu úmrtnosť zaznamenali Trenčiansky, Bratislavský a Žilinský kraj. V Nitrianskom zostala rovnaká.
Počet úmrtí covidu stúpol, nádorov klesol
Dvojtretinový nárast úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobil, že vírus v rebríčku najčastejších príčin úmrtí stúpol z ôsmeho na šieste miesto. Koronavírusu podľahlo v desiatom mesiaci roka 2022 o 70 % ľudí viac než v septembri tohto roka. Bolo ich spolu 145. V porovnaní s októbrom minulého roka však ide o trojnásobný pokles obetí tohto ochorenia.
Na Slovensku sa najčastejšie zomieralo v dôsledku ochorení obehového systému. Ich obete tvorili takmer polovicu všetkých úmrtí. Počet úmrtí v tejto kategórii zároveň zaznamenal jednopercentný nárast v porovnaní s päťročným priemerom (47 %).
Na nádorové ochorenia zomrelo vyše tisíc osôb, čo predstavuje 23 % všetkých zomretých. Oproti päťročnému priemeru ide o deväťpercentný pokles obetí v tejto skupine. Nádory a choroby obehového systému sú dlhodobo najčastejšími príčinami smrti.
Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v októbri úmrtia na choroby dýchacej sústavy (10 %), tráviacej sústavy (5 %) a vonkajšie príčiny úmrtí (4 %).