Ruský prezident Vladimir Putin v piatok (18. 11.) telefonicky rokoval so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom o spoločných projektoch v energetike.
Vyzdvihol tiež pozitívny vývoj obchodných vzťahov medzi oboma krajinami, informovala agentúra TASS.
„Osobitná pozornosť venovali perspektívam realizácie iniciatívy vytvorenia veľkého plynárenského uzla v Turecku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vydal Kremeľ.
Možnosť vzniku plynovodného uzla v Turecku navrhol v októbri Putin ako spôsob, ako po poškodení plynovodu Nord Stream pokračovať v dodávkach ruského plynu na európske trhy. Erdogan s ideou súhlasil.
Putin podľa Kremľa tiež uviedol, že „sa zaznamenala pozitívna dynamika obchodných a ekonomických vzťahov a systematická podpora významných spoločných projektov, vrátane projektov v oblasti jadrovej energetiky“.
Energetické projekty a obilie
Obchodná výmena medzi Ruskom a Tureckom od vypuknutia vojny na Ukrajine vzrástla o desiatky percent.
Ruská spoločnosť Rosatom buduje v Akkuyu prvú jadrovú elektráreň v Turecku. Podľa zistení agentúry Bloomberg Turecko plánuje Moskve zveriť aj stavbu svojej druhej elektrárne Sinop.
Putin s Erdoganom rokovali aj o dohodnutom predĺžení takzvanej obilnej dohody, ktorú Turecko pomohlo sprostredkovať.
Cieľom bolo zabezpečiť bezpečný odvoz obilia z Ruskom blokovaných ukrajinských prístavov. Obaja prezidenti podľa Kremľa „zdôraznili význam komplexného a úplného uvedenia balíkovej dohody do praxe“.
Moskva a Kyjev vo štvrtok (17. 11.) predĺžili o ďalších 120 dní dohodu o vývoze ukrajinského obilia, ktorej platnosť mala vypršať v sobotu (19. 11.).
Rusko na nej koncom októbra pozastavilo účasť v reakcii na útok na ruskú Čiernomorskú flotilu v Sevastopole.
Vrátilo sa k nej až keď Turecko, OSN aj Ukrajina vyjadrili odhodlanie pokračovať v jej plnení. Moskva sa dlhodobo sťažuje, že dohoda nemala sľubovaný pozitívny vplyv na vývoz obilia a hnojív z Ruska.