Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruské matky zbierajú podpisy pod petíciu za návrat svojich synov z Ukrajiny

Požadujú ukončenie vojny.

Ruské matky zbierajú podpisy pod petíciu za návrat svojich synov z Ukrajiny
Ilustračná snímka ruských vojakov. Foto: TASR/AP

Skupina ruských matiek zbiera podpisy pod petíciu, v ktorej požaduje ukončiť vojnu proti Ukrajine a vrátiť vojakov domov. Kremeľ sa k tejto internetovej petícii v pondelok (28. 11.) odmietol vyjadriť, informovala agentúra Interfax. 

Petícia je podľa médií dielom skupiny matiek z hnutia Feministický protivojnový odpor a skupiny matiek mobilizovaných vojakov a brancov povolaných do povinnej vojenskej služby v ruskej armáde. Zverejnili ju v nedeľu (27. 11.).

„Viete, bohužiaľ, som (petíciu) nevidel, a preto ju nemôžem komentovať,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry Interfax. Nevie vraj nič ani o organizácii, ktorá petíciu vytvorila a začala pod ňu zbierať podpisy. „Nemôžem to hodnotiť, pretože nerozumiem, o čo ide, čo to znamená,“ dodal.

Zhoršujúca sa situácia rodín

Autorky petície v nej tiež píšu, že od ruského vpádu na Ukrajinu sa situácia ruských rodín len zhoršuje.

Západné sankcie vyvolané vojenskou operáciou na Ukrajine vedú k zvýšeniu inflácie, a tá znehodnocuje všetky dávky štátu pre matky a deti, ktorých aj pred vojnou „sotva bolo dosť“. Pripomenuli, že podľa oficiálnych štatistík takmer každé piate dieťa v Rusku žije v chudobe.

„Štát nás povzbudzuje, aby sme viac rodili, a potom nás uvrhne do chudoby, alebo obetuje naše deti svojim ambíciám,“ sťažujú sa ženy v petícii. Namiesto prázdneho titulu „matka-hrdinka“, ktorý nedávno obnovil prezident Vladimir Putin, požadujú skutočné opatrenia, ktoré rodinám zabezpečia slušný život.

„Obrovské peniaze utrácané každý deň na vojenské akcie by sa mohli investovať do nášho blahobytu. Ale namiesto nových škôlok, pôrodníc, škôl a nemocníc dostávame v televízii len nekonečné prázdne reči o našom ‚úspechu‘ a ‚veľkosti‘,“ píše sa tiež v petícii, ktorú doteraz podpísalo na 6 600 ľudí.

Stretnutie s vybranými ženami

Putin sa v piatok (25. 11.) stretol so skupinou 17 vybraných žien, ktoré podľa prokremeľských médií reprezentovali matky vojakov. Podľa kritikov akciu zinscenovali.

Jednu z účastníčok média identifikovali ako zástupkyňu jednej z moskovských mestských častí a členku vládnucej strany Jednotné Rusko, ďalšiu ako šéfku výkonného výboru Putinovho provládneho zoskupenia Všeruský ľudový front a po Putinovej ľavici sedela režisérka filmov pravoslávneho a vlasteneckého zamerania. 

Či synovia alebo iní príbuzní týchto žien skutočne bojujú na Ukrajine, známe nie je. Uviedol to portál Meduza.

Ruský prezident, ktorý je súčasne vrchným veliteľom ozbrojených síl, ruských vojakov na fronte nikdy nenavštívil, na rozdiel od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sa za obrancu Ukrajiny už niekoľkokrát pozrel.

Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno oslobodeného Chersonu, jediného oblastného centra, ktoré sa Rusom za 278 dní vojny podarilo dobyť a o ktoré nedávno zase prišli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet