Na hlavný obsah

Tisíce Peruáncov žiadalo odstúpenie prezidenta Castilla

Jeho vládu vyšetrujú pre možnú korupciu.

Tisíce Peruáncov žiadalo odstúpenie prezidenta Castilla
Peruánsky prezident Pedro Castilla. Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí vyšli v sobotu (5. 11.) do ulíc v Peru, aby žiadali odstúpenie prezidenta Pedra Castilla, ľavicového politika. Jeho vládu vyšetrujú pre obvinenia z korupcie. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Protestujúci v hlavnom meste Lima pochodovali s vlajkami a protivládnymi heslami k sídlu Kongresu, v ktorom má prevahu opozícia. Policajti použili v snahe rozohnať dav slzotvorný plyn. Správy o zraneniach sa zatiaľ neobjavili.

Pezident medzitým označil oponentov svojej vlády za „reakcionárov“ a „nepriateľov ľudu“. „Vidíme, že vláda je zapletená do korupcie a Kongres nereaguje,“ povedal jeden z organizátorov pochodu nazvaného Peru reaguje, konzervatívny právnik Lucas Ghersi.

Castillo, niekdajší vidiecky učiteľ, čelí nepretržitej kritike, odkedy po vlaňajších voľbách neočakávane prevzal moc od tradičnej politickej elity v Peru.

Medzičasom prežil dva pokusy o impeachment a vedú voči nemu šesť vyšetrovaní za údajné úplatkárstvo a plagiátorstvo, približuje AFP.

V októbri naňho tiež generálny prokurátor podal ústavnú sťažnosť v Kongrese, v ktorej prezidenta obvinil, že vedie kriminálnu organizáciu zloženú z členov svojej rodiny a spojencov. Pravicová opozícia dúfa, že to povedie k odvolaniu Castilla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet