Na hlavný obsah

Von der Leyenová: EÚ pripravuje deviaty balík sankcií proti Rusku

Konkrétne opatrenia ešte nie sú známe.

Von der Leyenová: EÚ pripravuje deviaty balík sankcií proti Rusku
Na ilustračnej snímke ruská vlajka. Foto: Unsplash

Európska únia intenzívne pracuje na deviatom balíku sankcií proti Moskve za ruskú agresiu proti Ukrajine. Počas návštevy Fínska to vo štvrtok (24. 11.) uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, informuje agentúra Reuters.

„Usilovne pracujeme na tom, aby sme zasiahli Rusko na bolestivom mieste, aby sme znížili jeho kapacitu viesť vojnu proti Ukrajine. Dnes môžem oznámiť, že naplno pracujeme na deviatom balíku sankcií,“ povedala von der Leyenová na tlačovej konferencii v Helsinkách.

Aké opatrenia by mal pripravovaný deviaty balík sankcií obsahovať, predsedníčka EK nekonkretizovala. Predchádzajúci sankčný balík, ktorý okrem iného zaviedol obmedzenia na dovoz a vývoz rôznych priemyselných produktov, EÚ schválila začiatkom októbra.

Šéfka exekutívy EÚ vo štvrtok zároveň vyjadrila nádej, že v rámci snáh krajín skupiny G7 a ďalších dôležitých partnerov sa čoskoro podarí zaviesť globálny cenový strop na ruskú ropu.

„V našom úsilí nepoľavíme, kým Ukrajina nezvíťazí nad Putinom a jeho nezákonnou a barbarskou vojnou,“ vyhlásila von der Leyenová na spoločnej tlačovej konferencii s premiérmi Fínska a Estónska a s podpredsedom švédskej vlády.

Predsedníčka EK tiež vyjadrila presvedčenie, že ruské útoky na ukrajinské elektrárne a ďalšiu civilnú infraštruktúru možno hodnotiť ako vojnové zločiny. Ukrajinci však podľa nej aj tento ruský nápor zvládnu i vďaka pokračujúcej podpore EÚ.

Pasy vydávané Ruskom na okupovaných územiach

Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil rozhodnutie neakceptovať pasy a iné cestovné doklady vydávané Ruskou federáciou v nelegálne okupovaných regiónoch Ukrajiny a Gruzínska.

Parlament schválil dohodu s Radou EÚ (členské štáty) o neakceptovaní cestovných dokladov vydaných Ruskom na okupovaných ukrajinských územiach a v separatistických oblastiach Gruzínska. Takéto doklady by sa podľa tejto dohody nemali akceptovať na účely vydávania víz ani prekračovania vonkajších hraníc EÚ.

Za tento postoj sa kladne vyslovilo 531 europoslancov, siedmi boli proti a 34 sa zdržali hlasovania.

Podľa schváleného návrhu by Európska komisia mala celú záležitosť konzultovať s členskými štátmi EÚ a vypracovať zoznam ruských cestovných dokladov, najmä pasov, ktoré by nemali byť prijímané. Osoby, ktoré utekajú pred konfliktom na Ukrajine, však stále budú môcť vstúpiť do krajín EÚ z humanitárnych dôvodov.

Rusko vydáva pasy obyvateľom Krymu od nezákonnej anexie polostrova v roku 2014 a v súčasnosti tak robí aj v iných okupovaných oblastiach Ukrajiny.

Podľa eurokomisie už takmer všetky členské štáty uviedli, že nebudú akceptovať ruské pasy vydané v Ruskom okupovaných oblastiach iných krajín. Cieľom návrhu, ktorý vo štvrtok schválil EP, je zaistiť v tejto záležitosti koordinovaný a konzistentný prístup na celoeurópskej úrovni.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet