Na hlavný obsah

BioNTech začína klinické štúdie vakcíny proti malárii

Ich cieľom je preskúmať bezpečnosť, znášanlivosť a účinnosť vakcíny.

BioNTech začína klinické štúdie vakcíny proti malárii
Na ilustračnej snímke injekčná striekačka. Foto: Unsplash

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech v piatok (23. 12.) oznámila, že začala klinickú štúdiu očkovacej látky proti malárii. Informovala o tom agentúra DPA.

Prvá časť štúdie sa začala na viacerých miestach v USA na približne 60 zdravých účastníkoch, ktorí maláriou v súčasnosti netrpia a ani ju v minulosti neprekonali. Vakcína im podajú v troch rôznych dávkach. Cieľom klinických testov je preskúmať bezpečnosť, znášanlivosť a účinnosť vakcíny BNT165b1.

„Naším cieľom je vyvinúť vakcínu, ktorá by pomohla predchádzať malárii a znížiť úmrtnosť. V priebehu nasledujúcich mesiacov chceme vedecky vyhodnotiť rozličné antigény a zistiť, ktorý z nich je optimálny,“ povedala spoluzakladateľka BioNTechu Özlem Türeci

V roku 2021 podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrelo na maláriu približne 619 000 ľudí. To je o 6 000 menej než predchádzajúci rok. Počet prípadov nákazy v roku 2021 dosiahol 274 miliónov, no tempo nárastu sa spomalilo. Približne 95 percent všetkých prípadov nákazy a úmrtí zaznamenali v Afrike.

Továreň na výrobu vakcín v Rwande

Spoločnosť BioNTech so sídlom v nemeckom Mainzi v súčasnosti buduje továreň na výrobu mRNA vakcín vo východoafrickej Rwande. Ak dostane povolenie, od roku 2024 by tam mohla vyrábať očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, na ktorých spolupracuje s americkým koncernom Pfizer, a aj proti tuberkulóze a malárii.

WHO v októbri 2021 odobrila na rozsiahle použitie jedinú schválenú očkovaciu látku proti malárii s označením RTS,S, ktorú prvýkrát vyrobila farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet