Na hlavný obsah

Svetu došli zásoby vakcíny proti cholere, varuje WHO v čase šírenia nákazy

Prepuknutie epidémie hlásilo zhruba 30 krajín.

Svetu došli zásoby vakcíny proti cholere, varuje WHO v čase šírenia nákazy
Logo Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve. Foto: TASR/AP

Svetu prakticky došli zásoby vakcíny proti cholere. Upozornila na to v piatok (16. 12.) Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Deje sa tak v čase silnejúceho šírenia infekčnej choroby, ktorá sa prejavuje akútnymi hnačkami, vracaním a dehydratáciou. Tento rok hlásilo prepuknutie epidémie cholery zhruba 30 krajín sveta. Je to asi trikrát viac, ako je bežné.

Svetové zásoby vakcíny proti cholere, ktoré WHO pomáha vytvárať, sú „v súčasnosti prázdne alebo extrémne nízke“, varoval hlavný expert WHO na choleru a infekčné hnačkové ochorenia Philippe Barboza. WHO upozorňuje, že celosvetovo rastie počet úmrtí na choleru.

„Už žiadne vakcíny nemáme. Viaceré krajiny ich naďalej dopytujú a to je nanajvýš náročné,“ povedal Barboza. Poukázal na núdzovú rezervu, ktorú udržiava Medzinárodná koordinačná skupina pre zabezpečenie vakcín pod správou WHO a jej partnerov.

Indický výrobca zastavil vývoz

Za normálnych okolností je v týchto zásobách k dispozícii 36 miliónov dávok vakcíny na rok. Ich nedostatok prinútil WHO už v októbri dočasne upustiť od štandardnej stratégie očkovania proti cholere dvoma dávkami.

Barboza povedal, že za terajší stav môže čiastočne rozhodnutie jedného z výrobcov v Indii zastaviť vývoz, a to bez udania dôvodu. Istý juhoamerický výrobca sa síce chystá spustiť výrobu vakcíny, ale to môže trvať ešte niekoľko rokov.

„Je pravdepodobne oveľa menej atraktívne vyvíjať vakcínu proti cholere, v zásade vakcínu pre chudobné krajiny, ako vyvíjať vakcíny proti covidu, u ktorých je zisk oveľa vyšší,“ poznamenal Barboza. Napriek tomu tento týždeň dorazili viac ako milión dávok vakcíny na Haiti.

„V 21. storočí nie je prijateľné, aby ľudia zomierali na chorobu, ktorá je veľmi dobre známa a veľmi ľahko liečiteľná,“ dodal Barboza.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet