Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v piatok (2. 12.) vyhlásil, že Spojené štáty a Rusko nesplnili svoje sľuby o „vyčistení“ hranice Sýrie s Tureckom od kurdských militantov. To Ankaru prinútilo, aby tam vojensky zasiahla.
Vo svojom prejave na fóre pre dialóg v Stredomorí, ktoré sa koná v Ríme, Čavušoglu podľa agentúry AP uviedol, že Turecko sa snaží o zmierenie so sýrskou vládou. A to, aby takto uľahčilo návrat utečencov, spoluprácu v boji proti extrémistom i ukončenie konfliktu v Sýrii.
AP objasnila, že Čavušoglu mal na mysli samostatné dohody uzavreté s Moskvou a Washingtonom v roku 2019. Na ich základe sa dohodlo, že tieto krajiny vytlačia sýrskych kurdských bojovníkov zo širokého pásma územia južne od hraníc s Tureckom.
„Musíme pokračovať v našej operácii na vyčistenie týchto oblastí od teroristov a teroristických organizácií,“ povedal v piatok turecký minister.
Moskva aj Washington, ktoré majú v severnej Sýrii svoje jednotky, už vyjadrili nesúhlas s možnou novou tureckou inváziou.
Dialógu je Turecko otvorené
Turecko, ktoré sa kedysi usilovalo o zosadenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada a vo vojne v Sýrii výrazne podporuje opozíciu, nedávno vyhlásilo, že je otvorené dialógu a zmiereniu s Damaskom. Tureckí a sýrski bezpečnostní predstavitelia v tomto kontexte viedli sériu rozhovorov.
Čavušoglu povedal, že Turecko sa musí spoločne so sýrskou vládou postarať o „dobrovoľný, bezpečný a dôstojný návrat“ časti z 3,6 milióna Sýrčanov, ktorí v Turecku našli útočisko pred vojnou vo svojej vlasti.
Šéf tureckej diplomacie tiež zdôraznil nutnosť spolupracovať so Sýriou v boji proti teroristickým organizáciám. Vyjadril nádej, že sýrsky režim pochopí, že „bez takéhoto zmierenia nebude v krajine trvalý mier a stabilita.“