Čínske úrady po víkendových protestoch tvrdo zasiahli proti používaniu virtuálnych privátnych sietí (VPN). Tie umožňujú prístup na sociálne siete a zahraničné spravodajské servery, ktoré sú inak v krajine zakázané.
Denník The Guardian v piatok (2. 12.) napísal, že je to najvyšší stupeň cenzúry spustený v rámci núdzovej reakcie na protesty zamerané okrem iného proti prísnym koronavírusovým opatreniam.
Čína po protestoch, pri ktorých ľudia požadovali nielen koniec covidových uzáver, ale aj rezignáciu prezidenta Si Ťin-pchinga, síce začala s čiastočným uvoľňovaním pandemických reštrikcií, ale zároveň sleduje, zadržiava a vypočúva účastníkov protestov.
Úrady v krajine tiež zavádzajú najvyšší stupeň cenzúry. Podľa denníka The Guardian to vyplýva zo smerníc čínskych úradov, ktoré zverejnil twitterový účet, ktorý zdieľa informácie o protestoch.
Uniknuté smernice, ktoré vydali úradníci poverení správou čínskeho kybernetického priestoru, ohlasujú „prvú úroveň núdzovej internetovej odozvy, najvyššiu úroveň správy obsahu“. Tá spočíva v rýchlej identifikácii, riešení a podávaní informácií o tzv. „off-line nepokojoch“ a „nedávne významné udalosti v rôznych provinciách“.
Konkrétne dni
Smernice tiež podľa webu China Digital Times spomínajú konkrétne dni, v ktorých by úradníci zodpovední za cenzúru mali byť obzvlášť obozretní. A to, ako sú Medzinárodný deň ľudských práv, Medzinárodný deň boja proti korupcii a deň, keď uplynie týždeň od požiaru v metropole Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.
Ten si vyžiadal desať obetí a bol jednou z rozbušiek víkendových protestov. Objavili sa totiž informácie, že pre protipandemické opatrenia sa ľudia nemohli dostať z horiacej budovy a záchranári zase nemohli k nim. Úrady to popierajú.
Ukazujú sa tak konkrétne obavy úradov v Číne z rastúceho záujmu občanov o obchádzanie veľkého čínskeho firewallu, čiže systému cenzúry, ktorý znemožňuje alebo značne obmedzuje prístup na mnohé zahraničné weby vrátane sociálnych sietí facebook a twitter.
Prístup cez VPN
Hoci sa v čínskom kyberpriestore informácie o protestoch cenzurovali, mnoho ľudí v Číne získalo prístup na zahraničné sociálne siete cez VPN. Ich používanie je pre väčšinu čínskej populácie nelegálne.
Videá a fotky z protestov sa tak dostali do prísne cenzurovaného čínskeho kyberpriestoru. A to aj vďaka tomu, že ich aktivisti priebežne ukladali na zahraničných platformách.
Viacerí užívatelia sociálnych sietí už v minulosti uviedli, že príslušníci bezpečnostných zložiek bežne ľuďom kontrolujú telefóny. A to, či v nich nemajú aplikácie súvisiace s VPN či aplikáciou Telegram.