Na hlavný obsah

Dve čínske veľkomestá uvoľnia po protestoch proticovidové obmedzenia

Ide o Kuang-čou a Čchung-čching.

Dve čínske veľkomestá uvoľnia po protestoch proticovidové obmedzenia
Protestujúci na spomienkovej akcií obetí požiaru budovy v meste Urumči. Foto: TASR/AP

Dve gigantické čínske mestá Kuang-čou a Čchung-čching oznámili v stredu (30. 11.), že uvoľnia proticovidové obmedzenia. Urobili tak deň po tom, čo sa demonštranti v južnej časti mesta Kuang-čou dostali v rámci vlny protestov Číňanov proti najprísnejším epidemiologickým opatreniam na svete do potýčok s políciou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Demonštrácie, ktoré sa cez víkend rozšírili do Šanghaja, Pekingu a mnohých ďalších miest po celej Číne, sa neskôr zmenili na verejný odpor proti prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Protesty sú nevídaným a najsilnejším prejavom vzdoru ľudí, akým prezident čelil od svojho nástupu do úradu v roku 2012.

Mesto Čchung-čching na juhozápade Číny povolí úzke kontakty ľuďom s ochorením COVID-19, ak splnia určité podmienky, uviedol mestský predstaviteľ.

Mesto Kuang-čou, neďaleko Hongkongu, takisto oznámilo, že uvoľní proticovidové obmedzenia. Pri rekordných počtoch prípadov nákazy po celej Číne sa však zdá málo pravdepodobné, že by nastal veľký obrat v politike „nulovej tolerancie covidu“.

Podľa čínskeho prezidenta takýto prístup ku koronavírusu zachraňuje životy a vyhlásil ho za jeden zo svojich politických úspechov.

Dosah smrti bývalého prezidenta

Niektorí protestujúci a zahraniční odborníci na bezpečnosť sú presvedčení, že stredajšie úmrtie bývalého čínskeho prezidenta Ťiang Ce-mina vo veku 96 rokov sa môže stať novým popudom na zhromažďovanie nespokojných ľudí po troch ťažkých rokoch pandémie.

Ťiang Ce-min sa ujal moci v júni 1989 po tvrdom potlačení prodemokratických protestov, vyviedol svoju krajinu z izolácie a podporil protrhové ekonomické reformy, ktoré viedli k desaťročiu prudkého hospodárskeho rastu v Číne.

Počas jeho prezidentskej funkcie sa najľudnatejšia krajina vo veľkom rozsahu otvárala svetu. Jeho komunistická strana si však udržiavala pevnú kontrolu nad krajinou a potláčala disent.

Zamestnanec medicínskej spoločnosti Ray Lei povedal, že Ťiang Ce-min je niekedy v pozitívnom zmysle prirovnávaný k Si Ťin-pchingovi. Vyzdvihuje sa pritom jeho šikovné pôsobenie na svetovej scéne a pomerne veľká otvorenosť Západu.

„Po smrti Ťiang Ce-mina máme tragický pocit z tohto čínskeho vedenia,“ uviedol Lei, ktorý sa zúčastnil v nedeľu (4. 12.) na protestoch v Šanghaji. Odkaz Ťiang Ce-mina je teraz medzi protestujúcimi ľuďmi témou diskusií na sociálnej sieti Telegram.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet