Na hlavný obsah

Členské krajiny EÚ nedosiahli dohodu na nových sankciách proti Rusku

Ide už o deviaty balík sankcií.

Členské krajiny EÚ nedosiahli dohodu na nových sankciách proti Rusku
Ilustračná snímka vlajky Európskej únie. Foto: TASR/AP

Členským krajinám Európskej únie sa v stredu (14. 12.) nepodarilo dohodnúť na deviatom balíku sankcii proti Rusku.

Členské krajiny sa podľa diplomatov v stredu posunuli bližšie k dohode; Poľsko a niektoré ďalšie štáty však mali námietky. Nový návrh sankcií sa očakáva vo štvrtok (15. 12.) večer.

Nový balík sankcií stagnuje z dôvodu sporu o tom, či by EÚ mala umožniť prevoz ruských hnojív cez európske prístavy aj v prípadoch, keď sú majiteľmi spoločností – ktoré tieto hnojivá vyrábajú – oligarchovia zaradení na čierny zoznam.

Poľsko a pobaltské krajiny uviedli, že ostatné členské krajiny EÚ si robia ilúzie, ak sú presvedčené, že uvoľnenie pravidiel v oblasti ruských hnojív nebude oligarchami zneužité. Reuters sa v tejto súvislosti odvoláva na vyjadrenia jedného z diplomatov.

Niektoré z obmedzení Európskej únie ohrozujú potravinovú bezpečnosť rozvojových krajín, píše Reuters. Ďalšie krajiny tvrdia, že zmiernenie týchto pravidiel by ruským oligarchom – ktorí vlastnia firmy na výrobu hnojív – umožnilo vyhnúť sa sankciám.

Vo štvrtok sa v Bruseli uskutoční zasadnutie Európskej rady. Slovenského premiéra Eduarda Hegera na ňom bude zastupovať predseda českej vlády Petr Fiala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet